Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Oliverka odmítli doktoři léčit: Rodiče ukazují, že to smysl má

Oliverka odmítli doktoři léčit: Rodiče ukazují, že to smysl má
Zdroj: archiv Oliverka
+ Další fotografie
Oliverek
Před nedávnem si rodiče maličkého Oliverka, který trpí spinální svalovou atrofií (SMA), vyslechli od lékařů z motolské nemocnice strašlivý verdikt. Jejich syn nedostane lék Zolgensma, jež by mohl zlepšit jeho zdravotní stav. Podle lékařů by mu totiž lék mohl spíše uškodit. Rodiče nemocného chlapce to ale nevzdávají a na sociální síti ukazují, že by to malý Oliverek zvládnout mohl.

Rodiče maličkého Oliverka to rozhodně nemají jednoduché. Nejdříve se dozvěděli zdrcující zprávu, že jejich syn trpí závažnou spinální svalovou atrofií (SMA). Do nedávna končila tato nemoc u většiny případů smrtí. Nicméně později přišlo řešení. Ve Spojených státech se vyrábí lék Zolgensma, tedy revoluční genová terapie, jež dokáže stav nemocných dětí trpících SMA výrazně zlepšit.

Lék ovšem stojí více než 50 milionů korun a české pojišťovny léčbu nehradily. Oliverkovi rodiče začali bojovat a podařilo se jim díky veřejné sbírce peníze vybrat. Pojišťovna pak navíc slíbila, že lék proplatí. Všichni se radovali, že maličký Oliverek bude moci léčbu podstoupit.

Neztrácí naději

Pak ovšem přišel zvrat. Lékaři z pražského Motola v červnu rodičům oznámili, co nikdo nečekal. Lékaři usoudili, že bude lepší, když Oliver lék nedostane. Podle jejich rozhodnutí by lék dítěti mohl více uškodit, než přilepšit. Konkrétně by podle jejich slov mohl po aplikaci léku zemřít.

Rodiče chlapce se ale s tímto rozhodnutím nechtějí smířit. Věří, že léčba by mohla pomoci. Fanoušky na sociální síti pravidelně informují o tom, jaké pokroky chlapec dělá. Zkrátka neztrácí naději a například v úterý ukázali, jak se Oliverek zvládá koupat ve vaně. "Dnešní koupání, a takhle si Oliverek zvládne plavat," popisují na sociální síti rodiče chlapce.

Na záběrech je vidět, že Oliverek ve vodě hýbe nožičkami a tak jsou mnozí toho názoru, že léčba smysl má. "Ten lék mu patří a šance, jak je vidět, je. Snaží se," napsal jeden z fanoušků. "Jak už bylo řečeno, je vidět, že vaše úsilí dostat se k léku, má obrovský smysl. Držím palce a věřím v dobré zprávy," píše se dále v komentářích.

Související články

Další články