Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Oliverek nepodstoupí léčbu za 51 milionů. Podle doktorů jsou rizika příliš vysoká

Oliverek nepodstoupí léčbu za 51 milionů. Podle doktorů jsou rizika příliš vysoká
Zdroj: Facebook
+ Další 4 fotografie
léčba
Rodiče malého Oliverka trpícího spinální svalovou atrofií pomalu ztrácí naději. O život bojující chlapec spojil celé Česko. Lidé vybrali dostatek financí na nákladný lék, který mu měl pomoci. Nyní ale lékaři dávají ruce pryč a lék mu dát nechtějí.

„Lékaři odmítli Oliverkovi léčbu aplikovat,“ začíná svůj proslov chlapcův otec Bohumil. Pražská nemocnice Motol, která měla Oliverovi léčbu aplikovat, změnila na postup názor. „Doktoři doporučovali, abychom vybrali na lék peníze. Najednou přišli s dalšími podmínkami pro zahájení léčby, které není Oliver schopen splnit,“ vysvětluje dál. Bohumil a Radka Kovalští tak budou vše řešit s právníky a situaci nenechají jen tak být.

Léčba je velký risk

„Jsme psychicky unavení a těch klacků, které nám padají pod nohy, je už mnoho,“ říká zoufale Bohumil. „Doktorka se nás zeptala, zda jsme neuvažovali o tom, že bychom léčbu ukončili a nechali ho odejít,“ promluvil pro Blesk tatínek. MUDr. Jana Haberlová ale považuje lékařské kroky za naprosto správné. „Náš postup je v souladu s doporučeními Odborné společnosti dětské neurologie. Ve středu za přítomnosti tří lékařů proběhl hodinový pohovor, při kterém jsme rodiče informovali o faktu, že Oliver je nyní pro genovou léčbu Zolgensmou vyloučen z důvodu vysokých rizik při podání,“ vysvětluje Haberlová pro Blesk.

Ušel dlouhou cestu

Malý Oliver trpí spinální svalovou atrofií 1. typu, při níž jsou postiženy dolní končetiny a nastávají dýchací problémy. Na jeho vyléčení je potřeba podstoupit genovou terapii, který není schválená v zemích EU. Proto rodiče vyhledali odbornou pomoc v Americe. Léčba ale stojí víc, než dokážou sami našetřit, a to 51 milionů korun. Celé Česko se tak sjednotilo, aby dali Oliverovi šanci na život. Chlapcovi je nyní 22 měsíců a lék mu může být podán jen do jeho druhých narozenin. Ty má ale už v srpnu.

„Ušli jsme velký kus cesty a tato léčba je jedinou možnou šancí pro Olivera. Jsme vděční všem, kteří nám pomohli a podporovali nás,“ loučí se otec v proslovu a dodává, že se nevzdávají. Pomoc najdou za hranicemi České republiky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy