Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Olga Richterová pro eXtra.cz: Pokud bude hnutí ANO postupovat jako před rokem, může přijít další vlna covidu

Olga Richterová pro eXtra.cz: Pokud bude hnutí ANO postupovat jako před rokem, může přijít další vlna covidu
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Česko neustále rozvolňuje, počty naočkovaných ale výrazně nerostou a v zahraničí už se řada zemí barví na cestovatelském semaforu do ruda. Vláda Andreje Babiše by proto měla být podle pirátky Olgy Richterové opatrnější a zejména varuje před podceněním situace jako loni na podzim. "Naši zemi čekají parlamentní volby, a pokud bude hnutí ANO postupovat stejně bezohledně jako před rokem, situace může opět vygradovat," říká Richterová pro eXtra.cz. Podle ní by se měla vláda zejména zaměřit na co nejrychlejší proočkování.

Andrej Babiš v pořadu Nový den televize CNN Prima News uvedl, že Česko bude nadále rozvolňovat a na podzim k žádným lockdownům nedojde. Počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání sice klesají, ale podobně tomu bylo i minulý rok v létě, kdy následoval smutný podzim a ještě horší zima. Někteří Češi tak mohou zažívat déjà vu, podobně jako pirátka Olga Richterová.

"Jsou to slova podobná jako před rokem, kdy se konaly krajské volby. Navzdory varovným číslům v září premiér bagatelizoval přípravy na druhou vlnu, na kterou jsme upozorňovali, protože si nechtěl znepřátelit voliče. To stálo život desítek tisíc spoluobčanů," poukazuje místopředsedkyně pirátů a dodává, že i minulý rok Babiš sliboval, že plošná opatření nepřijdou. Místo toho Česko strávilo dlouhé měsíce v lockdownu.

Vláda podcenila informační kampaň

Tentokrát je situace jiná, do hry totiž vstoupilo očkování, které drtivá většina odborníků považuje za způsob, jak ukončit pandemii koronaviru. Problém ale je, že se zatím nechaly druhou dávkou naočkovat pouze čtyři miliony Čechů. Pokud by na podzim udeřila další vlna, za současného počtu vakcinovaných by se opět zaplnily nemocnice.

"Je třeba naočkovat co nejvyšší počet lidí, vláda však nevyvíjí patřičnou aktivitu. Máme tady aktuálně dle dat 75 000 občanů starších 70 let, kteří čekají na termín očkování," poukazuje Richterová. Byť uznává, že ve velkých městech jsou očkovací centra, problémem je podle ní situace v regionech. "Je třeba posílit mobilní očkovací týmy v regionech a spolupráci s praktickými lékaři, aby případně mohli za staršími pacienty, kteří mohou mít třeba problém s mobilitou," navrhuje pirátka.

Vláda podle Richterové podcenila informační kampaň k očkování, nyní proto daruje vakcíny, které by jinak prošly, do zahraničí. Obává se proto, že by mohlo, stejně jako loni, dojít k podcenění situace. "Naši zemi čekají parlamentní volby, a pokud bude hnutí ANO postupovat stejně bezohledně jako před rokem, situace může opět vygradovat," obává se Richterová.


Související články

Další články