Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Oldřich Nový z filmu Eva tropí hlouposti: Herec umíral v úplném osamění

Hvězda filmu Eva tropí hlouposti: Oldřich Nový skončil v osamění
Zdroj: Lucernafilm
osud

Oldřich Nový (†83) patřil mezi naše nejlepší herce, zazářil v mnoha klenotech československé kinematografie. Snímek Eva tropí hlouposti je bezesporu jedním z nich. Jaký byl osud této herecké legendy a proč na sklonku života tolik trpěl?

Nový získal svou první roli již v roce 1922, když se objevil v němém snímku Přemysla Pražského Neznámá kráska, ale pak dlouho dostával jen malé role. Zlom nastal v roce 1939, kdy jej režisér Martin Frič obsadil do slavné role Kristiána.

Na vrcholu kariéry v době nacistické okupace

Obdobně jako mnohé další prvorepublikové hvězdy se i Nový dostal na vrchol herecké kariéry v době nacistické okupace. Vedle zmiňovaného Kristiána hrál ve snímcích Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém, Hotel Modrá hvězda nebo komedie z roku 1941 Roztomilý člověk. Což jsou všechno slavné filmy okupační kinematografie, jak uvádí web ČSFD.

Nový zbožňoval noblesu, eleganci a dokonalý vzhled. Přestože se v jeho okolí pohybovaly nesmírně krásné ženy, například Nataša Gollová, Adina Mandlová i Lída Baarová, traduje se, že své ženě Alici nebyl nikdy nevěrný. S Alicí vychovávali adoptivní dceru Janu.

Tragický osud během druhé světové války

Alice Wienerová, se kterou se oženil v roce 1936, byla uměleckou fotografkou. Alice byla dcerou zámožného ředitele pražské banky.

Alice byla židovského původu a po nástupu nacismu zažili manželé těžké chvíle. Nacistický režim požadoval, aby se s ní Nový rozvedl, což herec odmítl. I díky vlivným přátelům zvládl svou ženu dlouho bránit, ovšem jen do roku 1944, kdy byli oba posláni do koncentračního tábora.

Oldřich skončil v Osterode v Sasku, Alice v Terezíně. O dceru se mezitím starali jejich známí. Manželé měli štěstí, nacistické peklo oba přežili a dostali se domů. Obdobné štěstí však neměl například otec Alice a další členové její rodiny. Se ztrátou nejbližších se nikdy nevyrovnala, v důsledku čehož u ní vypukla schizofrenie.

Na předchozí úspěchy nenavázal

Oldřich Nový se po válce vrátil zpátky k hraní. Herecké uplatnění se mu však hledalo hodně obtížně. Nepovedlo se mu dosáhnout zdaleka takového věhlasu, jakému se těšil za první republiky. Nový se musel přizpůsobit socialistickým požadavkům, dostával však už jen menší role.

Většinu energie zaměřil na divadlo, hostoval po celém Československu a režíroval několik úspěšných her. Vedle toho ztvárnil roli Jana Koníčka v osmidílném seriálu Taková normální rodinka.

Tragický pro něj byl rok 1967, kdy zemřela jeho milovaná manželka. S její smrtí začal Oldřich Nový, ze kterého vždy vyzařovala pozitivní energie, pomalu chřadnout. Se smrtí milované Alice se nedokázal vyrovnat.

Nevycházel z bytu

Neuzavřel se však úplně, alespoň ze začátku. Útěchu a povzbuzení do života hledal u přátel. Jenomže pak došlo k události, která jej zdrtila. Jednou potkal na ulici skupinu dívek, která jej nejenže nepoznala, ale také na jeho stranu pronesla neuctivý komentář, uvedl Ondřej Suchý, který o herci napsal knihu Oldřich Nový přichází. Na Nového, který si na svém vzhledu zakládal, to bylo moc. Uzavřel se ve svém luxusním bytě v Pařížské ulici se svými vzpomínkami a vůbec nevycházel.

Naposledy se měl vidět s režisérem Milošem Formanem, jenž zrovna v Praze natáčel Amadea. Pár dní nato, 15. března 1983, vydechl filmový Kristián a Roztomilý člověk naposledy.

Herecké začátky Oldřicha Nového

Ke hraní jej přivedl otec, který jako pražský vrchní hasič zajišťoval požární hlídku ve všech tehdejších kinech, společně se strýcem, jenž jej s sebou brával do Národního divadla, kde hrával. Aby měl jisté živobytí, vyučil se na otcovo přání sazečem. Táhlo jej to však na divadelní prkna a v roce 1918 získal angažmá v Ostravě, rok nato pak odešel do Brna, kde působil dlouhých 15 let.

Poté kvůli neshodám ve vedení odešel do Prahy, kde se stal ředitelem Nového divadla. Zde mohl konečně vyzkoušet žánr, který se mu dříve nepodařilo prosadit, konkrétně hudební komedii.

Zazářil v mnoha filmech. Jedním z nich je komedie Eva tropí hloupost, ve které ztvárnil Michala Nora. U této komedie se můžete pobavit na Nový rok u televizních obrazovek.

Související články

Další články