Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Oldřich Nový má výročí: Proč ženami obletovaný elegantní lamač srdcí umíral v osamění

Oldřich Nový má výročí: Proč ženami obletovaný elegantní lamač srdcí umíral v osamění
Zdroj: Lucernafilm
+ Dalších 7 fotografií
Film
Patřil mezi naprostou špičku herecké smetánky. Oldřich Nový (†83) zbožňoval noblesu, eleganci a dokonalý vzhled. Potřeboval mít vždy všechno perfektní, přesto z něj vyzařovala pozitivní energie. Jenže nic netrvá věčně a krása už vůbec ne. A tak Nový na sklonku života nesmírně trpěl.

Jako mnohé další prvorepublikové hvězdy, i Oldřich Nový se dostal na vrchol kariéry během nacistické okupace. Pamatujeme si ho z legendárních veseloher jako Kristián, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém nebo Hotel Modrá hvězda. Tyto filmy jsou považovány za absolutní vrchol okupační kinematografie.

Kolem Nového se celou dobu motaly nesmírně krásné ženy. Nataša Gollová, Adina Mandlová i Lída Baarová by dokázaly svést každého muže i v dnešní době. Přesto se traduje, že své milované ženě Alici, se kterou vychovával adoptivní dceru Janu, nebyl herec nikdy nevěrný.

Zrůdný nacismus

Po nástupu nacismu zažili manželé těžké chvíle. Alice byla židovského původu a Nový se s ní nehodlal rozvést, jak požadoval nacistický režim. I díky vlivným přátelům zvládl svou ženu bránit až do roku 1944, kdy byli oba posláni do koncentráku. Oldřich do Osterode v Sasku, Alice skončila v Terezíně. O dceru se mezitím starali jejich známí. Manželé měli štěstí, nacistické peklo oba přežili a dostali se domů. Oldřich se po válce vrátil zpátky k hraní.

Dalších několik let u filmu se sice nedá označit za neúspěšné, rozhodně se však Novému nepovedlo dosáhnout zdaleka takového věhlasu, jakému se těšil za první republiky. Nový se musel přizpůsobit socialistickým požadavkům a přestože měl větší štěstí než jiní předváleční herci, dostával už jen menší role. Začal se tak věnovat divadlu.

Taková normální rodinka

V něm Nový hrál a režíroval a jeho představení byla úspěšná. Z divadelních prken si tak připomenul svou slávu, kterou zažíval před kamerou. Přitom si našel čas pro roli Jana Koníčka v osmidílném seriálu Taková normální rodinka.

Velkou ránu mu nachystal osud v roce 1967, kdy mu zemřela jeho milovaná žena Alice. Byla to právě ona, kdo ho na každém kroku podporoval. Pomáhala mu v divadle s agendou, nacvičoval s ní své dialogy, překládala mu hry z několika světových jazyků. S její smrtí začal veselý elegán pomalu chřadnout.

Věčný Kristián

Oldřich Nový si po celý život zakládal na dokonalém vzhledu. Chtěl se líbit a zkrátka měl rád, když byl obdivován. Jenže se stářím přichází vrásky, což herec špatně nesl. Poté, co ho skupina dívek na ulici nepoznala a měla k němu nelichotivé poznámky, se Nový zcela uzavřel před světem.

Přestal vycházet ze svého luxusního bytu v Pařížské ulici a už se ani neobtěžoval o sebe pečovat. Povídá se, že měl kuchyni plnou holubího trusu. Naposledy se měl vidět s velikánem prvorepublikového stříbrného plátna, režisérem Milošem Formanem, jenž zrovna v Praze natáčel Amadea. Pár dní nato, 15. března 1983, vydechl filmový Kristián naposledy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy