Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Okleštěné Vánoce? V pondělí se bude probírat zpřísnění opatření. Musíme reagovat, míní Hamáček

Jan Hamáček
Zdroj: Se souhlasem Jakuba Poláčka / CNC / Profimedia
vládní restrikce
Česko směřuje podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (42) ke zpřísnění protikoronavirových opatření. Je podle něho jen otázka, od kdy se země do pátého stupně pohotovosti systému PES přesune. Vláda by o tom měla jednat už v pondělí. Skóre PES odpovídá pátému, nejpřísnějšímu stupni rizika druhým dnem.

"V pondělí dopoledne se sejdou pracovní skupiny, bude o tom i debata na krizovém štábu. Na ta čísla musíme reagovat," řekl Seznam Zprávám Jan Hamáček. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek uvedl, že expertní skupina ministerstva bude muset řešit, zda vládě přesun navrhne. Skóre v systému PES musí podle pravidel zůstat horší po tři dny.

Premiér Andrej Babiš v sobotu na dotaz ČTK napsal, že nemá informace o tom, zda Blatný návrh zpřísnění restrikcí k omezení šíření nákazy v pondělí předloží. Aktuální vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK shání.

Nakažených opět přibývá

Ze třetího do čtvrtého stupně přísnosti opatření se Česko přesunulo z rozhodnutí vlády v pátek. V pátek byl nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 i podíl pozitivních testů podle údajů zveřejněných dnes ráno nejvyšší přibližně od poloviny listopadu. Přibylo 8800 nakažených, nejvíce za den od 11. listopadu.

Dalším faktorem pro rozhodování bude podle pátečního vyjádření Blatného nápor nových nakažených koronavirem na nemocnice. Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, v pátek mírně poklesl. Proti čtvrtku se snížil asi o osm desítek a dostal se těsně pod 4700 hospitalizovaných.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy