Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Okleštěné Česko: Vláda přitvrzuje v restrikcích. Dotkne se to i skiareálů

Zdroj: Profimedia/koláž extra.cz
koronavirus
Kabinet ve čtvrtek zpřísnil opatření proti šíření covidu-19, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace horšit v době, kdy jsou již zaplněné nemocnice. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl vicepremiér Jan Hamáček (42).

Vláda si podle ministra vnitra Jana Hamáčka nemůže dovolit podcenit aktuální situaci i vzhledem k šíření nové nakažlivější mutace viru. Hamáček vyzval všechny k dodržování vládních opatření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že by se neměly setkávat rodiny, které spolu běžně nežijí. „Je třeba dát důraz na to, aby minimalizace těch vzájemných kontaktů byla,“ uvedl. Žádoucí také nejsou cesty na velké vzdálenosti.

„Loni na jaře jsme neměli v nemocnicích nikoho a díky razantním krokům jsme to zvládli,“ uvedl Hamáček. Podobná situace byla podle něj i na začátku podzimní druhé vlny. Totéž však už neplatilo na přelomu roku a nyní začal denní počet odhalených případů mírně stoupat ve chvíli, kdy jsou nemocnice přeplněné. „Nemůžeme si dovolit situaci podcenit, jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska startovacích kapacit,“ uvedl.

Kabinet se podle něj při rozhodování soustředil na omezení mobility obyvatel. Navzdory spekulacím se nerozhodl například vymezit maximální vzdálenost, do které se lze vzdálit od bydliště. Hamáček však nevyloučil, že v budoucnu bude nutné omezit cestování například na okres či kraj. Hamáček vybídl lidi, aby nevykonávali zbytné návštěvy a omezili kontakty. „Nejlepší je zůstat doma,“ řekl. Věří také, že ne všechno musí být napsáno v opatřeních.

Kontroly excesů v domech

Policie bude v následujících dnech a týdnech kontrolovat dodržování opatření proti šíření koronaviru, včetně nově přijatých. Podle ministra Hamáčka má ale omezené kapacity, proto nebude chodit dům od domu. Zaměří se na excesy, dodal Hamáček.

Lanovky a vleky bez lyžařů i pěších

Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému, rozhodla vláda. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka kabinet neurčil termín, od kdy skiareály budou moci obnovit provoz. Pravděpodobně to nebude příští týden.

Využívání služebních cest

Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat. Ubytovací zařízení i dosud mohla sloužit jen hostům na pracovních cestách, vláda se ale rozhodla opatření upřesnit. Nařízení začne platit od půlnoci z pátku na sobotu.

Vláda zároveň rozhodla o tom, že lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich ale mohou pouze členové jedné domácnosti, dodal Hamáček.

Vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček uvedl, že vláda netvrdí, že většina penzionů a hotelů nedodržuje pravidla. Většina je podle něj naopak dodržuje zodpovědně. Z kontrolní akce policie a České obchodní inspekce minulý týden podle Havlíčka vyplynulo, že z 40 kontrolovaných hotelů a penzionů bylo 35 zavřených. Pět zařízení mělo otevřeno a lidé se tam prokazovali obchodní cestou, což podle Havlíčka ne vždy byla pravda.

Ubytovací služby budou nadále otevřeny osobám, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona, dále lidem s nařízenou izolací nebo karanténou a též cizincům, pokud nemají jiné bydliště na území České republiky a pobývají v zemi v souladu s předpisy.

Zákaz návštěv v nemocnicích

Kabinet v rámci opatření obnovil zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. V pravidlech zůstaly některé výjimky, dál je možná například přítomnost třetí osoby při porodu, návštěva u osob s omezenou svéprávností či u dětských pacientů, doplnil ministr Blatný.

Autoškoly a respirátory

V autoškolách budou muset instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2 nebo KN95. Dále ale budou moci řidičské lekce fungovat.

Nošení respirátorů na rizikových místech nebude povinné, vláda je ale jako ochranu před šířením koronaviru doporučuje. Po jednání kabinetu to uvedl vicepremiér Havlíček. Vláda nechce stanovovat jejich maximální cenu i kvůli tomu, že mezi nimi je mnoho rozdílů, doplnil.

Na testy každé tři dny

Lidé se od pátku budou moci nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. V mimořádném opatření to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Nyní na test zájemci mohou po pěti dnech. Ministerstvo chce umožnit častější testování veřejnosti především kvůli výskytu nových mutací koronaviru, které jsou nakažlivější než původní varianta. V Česku je minimálně od začátku prosince loňského roku takzvaná britská mutace.

Související články

Další články