Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Okamurův Jarmark marnosti: Pivo za patnáct, provokatéři v muslimských hábitech

Zdroj: extra.cz/Martin Procházka, koláž eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
Reportáž

Úplně poslední jarmark uspořádala v neděli v rámci předvolební kampaně strana SPD. Na akci v pražském Karlíně, kde stánkaři prodávali pivo za patnáct korun nebo klobásy za dvacet, se vydali i reportéři eXtra.cz. Podívejte se, jak předseda SPD Tomio Okamura láká voliče.

Někdo před volbami sází na rozdávání letáků, jiný se soustředí na debaty s veřejností. Tomio Okamura ale svou kampaň pojal poměrně netradičně. Vyrazil totiž po České republice se svým jarmarkem, na kterém nabízí potraviny za "férové ceny od českých sedláků".

Okamura svou sérii zakončil v neděli v pražském Karlíně, kam se vydala i redakce eXtra.cz. Hned u vstupu jsme byli ostrahou varováni, že nechce žádné provokace. Asi jsou na jarmarcích SPD na různé incidenty zvyklí. Po několika minutách jsme ale byli vpuštěni do areálu a rovnou jsme zamířili ke stánkům, abychom se přesvědčili o nízkých cenách.

Produkty za výrobní cenu

Pivo Espéďák 2021, které uvařil novopacký pivovar, se na jarmarku prodávalo za 15 korun. Samozřejmě že půlitr. Stejně stála malinovka nebo radler. Za pikantní a šunkovou klobásu chtěli stánkaři dvacet korun, za kilo brambor pak 4,60 Kč. "Za takovou cenu nikde nenakoupíte, musela jsem toho využít," řekla eXtra.cz jedna z nakupujících, která si odnášela dvě plné tašky.

Podle slov Okamury se SPD snaží nízkými cenovkami potravin ukázat, jak by zvládli srazit jejich ceny, kdyby byli ve vládě. Už ale neříká, že většina z nabízených produktů se prodává za výrobní cenu. Možná proto prodejci nechtěli, abychom si stánky fotili. A nebo to také třeba bylo tím, že potraviny nejsou od sedláků, jak se Okamura kasá, ale podle zjištění portálu Seznam Zprávy od agrobaronů.

Výsměch genderové identitě

Po prohlídce stánků jsme se vydali před pódium, na kterém měl řečnit Okamura spolu s kolegou Radimem Fialou. Hned na úvod volebního mítinku vystoupil zpěvák Petr Kolář, který lidem zazpíval hymnu SPD. Po mohutném potlesku následovala kratičká řeč Fialy a poté sáhodlouhé vystoupení předsedy SPD. Přihlížející s nadšením tleskali, když Okamura hřímal nad tím, že "nesmí dojít na vládu vítačů", tedy zejména Pirátů s koalicí SPOLU.

Posluchačům, kteří byli tvořeni zejména lidmi ve věku padesát let a staršími, také vysvětloval postoj SPD ke komunitě LGBT a genderové identitě. Řeč ale vyloženě zaváněla výsměchem, ostatně cokoliv Okamura na toto téma řekl, bylo ze strany přítomných oceněno hlasitým smíchem. Okamura taktéž svým voličům říkal, že nechce podporovat agrobarony. Ironické, vzhledem k tomu, od koho na jarmarku prodával potraviny. Populistických slibů bylo v řeči ostatně víc než dost.

Přes původní varování bodyguardů nakonec akce proběhla bez jakýchkoliv incidentů. Po celou dobu byla na místě policie, zasahovat ale nemusela, přestože pár "provokatérů" se našlo. Například jeden z mladíků přišel v muslimském hábitu, jiní dorazili s tričky Pirátů. "Chtěli jsme si přijít poslechnout, co tady Okamura šíří za lži, a popovídat si s lidmi o tom, proč ho volí. Třeba to někomu rozmluvíme," řekl s úsměvem jeden z mladíků.

Související články

Další články