Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Okamura znechutil ministry. Po jeho vyjádření k ukrajinským běžencům opustili sál

Tomio Okamura svým xenofobním projevem znechutil ministry
Zdroj: Profimedia
přešlap

Ministry pobouřilo vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury (49) ve Sněmovně ke vládním strategickým prioritám zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Mluvili o nenávisti a o lžích. Podle informací ČTK zhruba po hodině odešli ze sálu a jednací den skončil, protože sněmovní pravidla vyžadují přítomnost aspoň jednoho člena vlády. Sněmovna by se mohla k tématu vrátit ve středu ráno. Ministr vnitra Vít Rakušan (43) (STAN) řekl, že je připraven v úvodu jednání vystoupit.

Xenofob Okamura

Lídr SPD Tomio Okamura byl jediným řečníkem ke strategii. Podivoval se mimo jiné nad tím, že vláda chce zrušit povinné zdravotní prohlídky ukrajinských žáků před nástupem do škol. Mluvil o tom, že po nástupu dětí z Ukrajiny klesne kvalita výuky "pro české občany" a že ve školkách nebude dost míst pro mladší české děti.

"Občané se můžou začít během krátké doby bouřit," prohlásil Okamura, který vinil vládu z diletantství a amatérismu.

Zpochybňoval také výši humanitárního příspěvku Ukrajincům. Uvedl také, že na Ukrajinu se masově dováží ojeté automobily, a jejich cena v Česku proto roste. Zároveň doporučil Ukrajincům, kteří přijeli do Česka v dražších autech, aby je prodali a z toho si uhradili pobyt v Česku.

Boucháním do lavic pak reagovali koaliční poslanci na Okamurova slova směrem k ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), že je "natvrdlej". Část vládních zákonodárců opustila jednací sál a následně začali odcházet i ministři.

"Všichni jsme byli svědky toho, že se na jednání pléna nejen obstruuje, ale také nadává a vyvolává nenávist," komentoval před novináři dění v sálu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ministři podle něho chtěli mluvit o zvládání přílivu běženců, ale nedostali se ke slovu a museli poslouchat urážky. "Ty projevy xenofobie a nenávisti vůči lidem, kteří sem prchají před válkou, byly tak ohromné, že jsme na to museli adekvátním způsobem reagovat," dodal.

Přestřelil

"Není možné hodinu sedět a poslouchat člověka, který uráží," uvedl Jurečka. Okamurovo vystoupení označil za snůšku lží, překrucování, strašení a nenávisti.

Rakušan také informoval, že předsedové poslaneckých klubů jednají o tom, zda se ve středu Sněmovna k tomuto bodu vrátí a projedná ho jako první bod ráno. Je připraven si vzít slovo s přednostním právem ještě před schůzí a představit veřejnosti to, co chtěl sdělit dnes.

Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) následně novinářům řekla, že pokud bude tento bod znovu zařazen ve středu ráno na pořad schůze, budou zástupci ANO chtít k němu mluvit a reagovat. "Bojíme se, jestli nám to bude umožněno,“ podotkla. "Zároveň jsme se dnes dozvěděli, a na to jsme se také chtěli ptát, že chce zítra (ve středu) pan ministr vnitra přijít na vládu s prodloužením nouzového stavu," uvedla.

„Tak bychom chtěli znát řádné zdůvodnění, z jakého důvodu chce opět prodlužovat nouzový stav,“ dodala. Rakušan podle ní nepředložil strategický dokument, ale pouze priority. Z dokumentu se podle ní čtenář nedozví, kolik uprchlíků je v ČR, s jakým vzděláním nebo s jakou profesí.

Eben vzpomíná na hvězdy, se kterými se za roky festivalu setkal: Čím ho ohromil Redford nebo Banderas?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy