Hayato Okamura se proti názorům mladšího bratra Tomia vymezuje pravidelně.. Naposledy před ním varoval před volbami. Hayato, který je sám členem KDU-ČSL, s ostrými postoji předsedy SPD proti imigrantům či Evropské unii zkrátka nesouhlasí.

A rozdíly ve smýšlení bratrů, kteří spolu již několik let nepromluvili ani slovo, se ukázaly i v sobotu. V Praze se odehrála konference evropských pravicových stran z frakce Evropa národů a svobody. Na Tomiovo pozvání dorazila například neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Pen nebo nizozemský poslanec Geert Wilders. Oba dva jsou známí odporem vůči Evropské unii a přílivu uprchlíků, jejich radikální názory jsou často terčem kritiky.

Proti sjezdu nacionalistických politiků se ve stověžaté Praze demonstruje už od pátku, kdy se asi tři stovky lidí vydaly na protestní pochod. Odpůrci dali najevo svůj nesouhlas i v sobotu, už po čtrnácté hodině se jich stovky shromáždily u stanice metra Roztyly. Mezi řečníky nechyběl ani zmíněný Hayato Okamura. Nepřednesl dlouhý projev, zato vyzval účastníky, aby už se vypravili k hotelu na Chodově, kde se konference konala. Měli totiž v plánu jeho blokádu.

Po dvacáté hodině všechna oznámená shromáždění skončila, konec opatření k zajištění veřejného pořádku proto oznámila i pražská policie. U konce je i samotná konference, jejíž skvělou atmosféru si Tomio Okamura pochvaloval na Facebooku.

Okamura konferencí sleduje jasný cíl, měl by si ale konečně uvědomit, že Česko se bez Evropské unie neobejde. Stejně tak Francie i Nizozemsko na tom budou lépe, když zůstanou v tvrdém jádru evropského společenství.