Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Ohrožená olympiáda v Tokiu: Kubová a Synek promluvili o strachu z koronaviru

Zdroj: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia
+ Další 3 fotografie
strach z nemoci
Koronavirus Covid-19 se zatím nedaří zastavit. Nebezpečný virus výrazně zasahuje také do sportovního dění a má na svědomí i zrušení světového halového šampionátu v atletice, který se měl konat v Číně. A už za několik měsíců v japonském Tokiu startují letní olympijské hry.

Olympiáda začíná 24. července, nikdo však netuší, jak moc bude v tu dobu koronavirus nebezpečný. V Japonsku ale vědí, že tuto hrozbu musí brát nesmírně vážně. „Budeme v úzkém kontaktu se všemi, včetně Mezinárodního olympijského výboru a Světové zdravotnické organizace, abychom přijali příslušná opatření a aby koronavirus neovlivnil olympiádu,“ uvedl v japonském parlamentu místní premiér Šinzó Abe.

Očekává se, že v olympijské vesnici bude v průběhu her ubytováno více než 11 tisíc sportovců ze všech koutů planety. „Opravdu doufám, že se brzy podaří dostat situaci pod kontrolu, abychom mohli olympijské i paralympijské hry uspořádat podle plánu,“ řekl starosta olympijské vesnice Saburo Kawabuči.

Zrušení OH není na pořadu dne

Vůbec první českou sportovkyní, která si zajistila start pod pěti kruhy v Tokiu, je plavkyně Simona Kubová, dříve Baumrtová. Ta už loni v dubnu splnila limit v disciplíně 100 metrů znak. „Před pěti lety jsme měli Světovou univerziádu v Koreji a tehdy nám doporučili závod vynechat, ale nikdo z českých ani zahraničních účastníků se nenakazil. Myslím, že tyto problémy jsou často mediálně nadnesené,“ uvedla osmadvacetiletá rodačka z Chomutova.

Problematika koronaviru je ale natolik sledovaná, že jen stěží unikne něčí pozornosti. „Sleduji to jako každý, v médiích je o tom plno informací, takže ani kdybych chtěl, nedá se tomu vyhnout,“ přiznal veslař Ondřej Synek, který má ve sbírce už tři olympijské medaile. „Pevně ale věřím, že se to olympiády nedotkne. Navíc se nestresuji věcmi, které nemůžu ovlivnit,“ dodal stříbrný medailista z her v Pekingu a Londýně a bronzový z Ria de Janeira.

Varianta o možném zrušení olympiády v současné době není na pořadu dne, nikdo však neví, co se okolo koronaviru bude dít v dalších týdnech a měsících. „Ať už bude situace jakákoliv, řídil bych se pokyny vedení olympijské výpravy, které bude jistě mít ty nejlepší informace. V tuhle chvíli se normálně připravuji na olympiádu, kde chci být v nejlepší formě,“ hlásí sedmatřicetile­tý Synek.

V Riu řádil virus zika

Dramatické chvíle prožívali také organizátoři posledních letních olympijských her v Riu de Janeiru, ze které se odhlásilo několik sportovců kvůli obavám z viru zika. Dá se něco podobného očekávat i letos? „Doufám, že nic takového hrozit nebude a že se vše dá do pořádku. Těžko říct takhle dopředu, co by, kdyby,“ míní dvojnásobný mistr světa v rychlostní kanoistice Martin Fuksa, který však situaci okolo koronaviru příliš nesleduje. „Vím o něm samozřejmě z médií, ale to je tak všechno,“ dodal pátý a devátý muž z olympiády v Riu.

Obavy mírní taky Kubová, která se o narušení olympijského dění nebojí. „Neúčast na olympiádě bych nezvažovala. Snad jen pokud by se nákaza výrazně rozšířila a zhoršila. Mezi sportovišti se dá taky nosit rouška, ale nemocní jedinci na olympiádu stejně s velkou pravděpodobností nepojedou,“ uzavřela.

Související články

Další články