Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

OH 2020: Hry plné novinek. Podívejte se, jaké premiéry se chystají v Tokiu

Zdroj: Instagram
+ Další 2 fotografie
Výměna manželek
Za necelých šest měsíců to vypukne. Na konci července odstartují v japonském Tokiu letní olympijské hry, v jejichž programu se letos objeví i několik nových sportů. V české výpravě se díky tomu ukáže například i populární lezec Adam Ondra.

Letní olympijské hry 2020, oficiálně Hry XXXII. olympiády, se odehrají od 24. července do 9. srpna v Tokiu. Japonské město bylo zároveň prvním v olympijské historii, které se mohlo výrazně podílet na tvorbě programu a k 28 stávajícím přidat i další nové disciplíny. Jak tuto možnost Japonci využili?

Sportovní lezení

K velké radosti českých fanoušků se do olympijského programu dostalo sportovní lezení, tedy disciplína, ve které se na medaile pokusí zaútočit nejlepší světový lezec Adam Ondra, jenž si účast pod pěti kruhy zajistil v závěru loňského roku. V Tokiu se však nebude závodit jako v klasických soutěžích, ale v takzvané trojkombinaci, v níž se budou násobit výsledky ze tří disciplín: lezení na rychlost, lezení na obtížnost a boulderingu.

Karate

Nová disciplína, na kterou se domácí Japonci nesmírně těší. Právě v Japonsku, na ostrově Okinawa, totiž bylo karate upraveno do dnešní podoby a tento sport se v zemi vycházejícího slunce těší obrovské popularitě. V Tokiu se o medaile utká deset mužů a deset žen v kata, tedy v disciplíně, která představuje stínový způsob boje proti virtuálnímu soupeři, v níž se boduje několik prvků. Další sady cenných kovů se rozdají ve třech hmotnostních kategoriích v kumite, tedy v klasickém souboji, ve kterém uspěje ten zápasník, který má na konci zápasu více bodů nebo si jako první vypracuje osmibodový náskok.

Skateboarding

O to, aby se skateboarding dostal do olympijského programu, dlouho usiloval například Tony Hawk. Nejen jeho snaha nakonec dopadla úspěšně a Tokio tak vyhlíží další olympijskou premiéru, ve které budou muži i ženy závodit ve dvou disciplínách: street a skatepark. V první z nich se budou skateboardisté cítit jako na ulici, budou zdolávat schody či rampy a na nich předvádět své triky. Kdo bude mít nejvíc bodů, ten vyhraje. Ve skateparku se bude hodnotit jak obtížnost, tak i originalita.

Surfování

Surfaři budou mít základnu v Chibě, která je od Tokia vzdálená asi 45 minut jízdy vlakem. V akci se představí celkem dvacet mužů a stejný počet žen. Na moři budou pokaždé čtyři z nich a postupovat do další fáze budou vždy ti, kterým se na vlnách povede provést nejobtížnější manévry. Tato novinka s sebou zřejmě přinese hodně zajímavou a atraktivní podívanou.

Baseball a softball

Do programu tokijských her se vrátí i dva sporty, které už olympijskými byly. Ovšem jak v baseballu, tak i v softballu se pod pěti kruhy naposledy soutěžilo v roce 2008 v Pekingu a letos je tak čeká obnovená premiéra. Pořadatelé si však uvědomují, že tyto dva sobě podobné sporty nejsou ve světě příliš populární, a tak v baseballu bude soutěžit jen šest mužských a v softballu stejný počet ženských týmů.

Olympiáda pro mladé

A novinky se plánují i v některých dalších sportovních disciplínách. Těšit se tak můžeme například na basketbal 3×3, freestyle na bikrosovém kole, plaveckou smíšenou polohovou štafetu na 4×100 metrů, smíšenou štafetu v triatlonu a běhu na 4×400 metrů nebo smíšenou soutěž družstev v judu a lukostřelbě. „Hry v Tokiu budou víc městské a bude na nich více žen," uvedl na webu MOV předseda hnutí Thomas Bach. Organizátoři si zároveň slibují, že zařazením nových sportů k olympijským soutěžím přilákají další mladé fanoušky.

Související články

Další články