Norští vědci Pål-Ørjan Johansen a Teri Krebs přišli s odvážným tvrzením – psychedelické drogy jako LSD či „magické houbičky“ prý nejen nezpůsobují psychické potíže, ale navíc nám jejich konzumace v určitých ohledech může prospět. Tedy alespoň některým z nás.

Výzkumný tým analyzoval údaje o více než 130 000 lidech a nezjistil žádné souvislosti mezi užíváním těchto drog a psychickými onemocněními. Svým způsobem to není žádné překvapení – například před několika lety jiní odborníci dospěli k závěru, podle kterého neexistuje příčinná souvislost ani mezi marihuanou a schizofrenií.

Johansenovi a Krebsovi se rovněž nepodařilo najít žádné důkazy o trvalých škodlivých účincích psychedelik. Naopak vyšlo najevo, že jedinci, kteří si v posledních dvanácti měsících vzali LSD, méně trpí úzkostmi. A ještě lépe jsou na tom po psychické stránce ti, kteří ho užívají dlouhodobě.

„Vzhledem k povaze naší studie ovšem nelze říct, čím přesně je to způsobeno. Pro spoustu jiných lidí mohou být psychedelické drogy škodlivé,“ varují oba vědci a dodávají: „Z našich zjištění rozhodně neplyne, že by drogy nebyly nebezpečné.“

Takže pokud jste právě dostali chuť na houbičky, raději si ji zase nechte zajít…