Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Odstrašující video odhaluje poškození plic koronavirem: Tuhle nákazu lidé nesmí podceňovat

Zdroj: YouTube
+ Dalších 6 fotografií
covid-19
Doktor Keith Mortman z nemocnice George Washington University Hospital zveřejnil záběry, na nichž je jasně vidět, co koronavirus udělal s plícemi jinak zdravého muže (59). Pacientův stav se navíc zhoršoval z hodiny na hodinu a zatímco jeden den ještě nevykazoval žádné příznaky, o dalších pár dnů později už musel být připojen na plicní ventilaci.

Nemocnice, která záběry zveřejnila a kde pacient s koronavirem pobývá, upozorňuje na fakt, jak rychle se nákaza na plicích a na dýchacím systému jako takovém podepisuje. Díky 3D záběrům je možné vidět každý postup nemoci.

Záběry ukazují plíce člověka, který neměl nejmenší příznaky koronaviru a během pár dní už musel být připojen na plicní ventilaci. Podle doktora Mortmana je ventilace spuštěna na nejvyšší možný výkon, i to je ale málo. „Tohle není člověk ve věku 70 nebo 80 let se slabou imunitou nebo cukrovkou. Jde o muže, který kromě vysokého tlaku neměl žádné zdravotní potíže,“ řekl Keith Mortman.

Žlutě vyznačené oblasti ukazují části plic, které koronavirus postihl. Video ukazuje, že Covid-19 se v dýchacím systému šíří rychle a nevyskytuje se jen na jednom místě. Podle lékařů je virus velmi agresivní. Zdravý pacient by na svém scanu žádná žlutě vyznačená místa neměl.

Těžké zotavování

Doktor Keith Mortman je přesvědčen, že když už jsou plíce pacienta tak silně zasaženy, bude pro něj velmi těžké se z nákazy plně zotavit. Data ukazují, že i když by se stav některých pacientů mohl zlepšit, 2-4 % z nich mají plíce natolik zasažené, že nákaze podlehnou.

Varování lékařů

Ačkoliv běžně se v souvislosti s koronavirem hovoří o kašli a zhoršeném dýchání, tyto příznaky ani zdaleka nepopisují skutečný průběh nemoci, který je velmi těžký. „Chtěli jsme, aby lidé viděli, co ta nemoc skutečně dělá. Aby to začali brát vážně,“ uvedl Mortman pro CNN.

Související články

Další články