Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Odřízli z vrtulníku člověka, aby se zachránili: Proč na Slovensku obětovali život vojenského policisty?

Čtyřicetiletý muž slaňoval z vrtulníku, který měl poruchu. Aby na
palubě nezemřelo 13 lidí, museli ho odříznout. (Ilustrační foto)

Je to skoro jak z MASH nebo z nějakého válečného filmu. Bohužel se ale jedná o nešťastnou tragédii, která se stala 12. září na Slovensku ve výcvikovém prostoru Lešť a o život přišel čtyřicetiletý vojenský policista.

Nejprve se mělo za to, že se jednalo o nešťastnou náhodu, ale na základě závěrů vyšetřování, které uveřejnil slovenský deník Sme, se nakonec ukázalo, že vojáka Ľubomíra Igaze musel pilot vrtulníku obětovat.

Igaz se totiž slaňoval z vrtulníku, kterému zrovna v té chvíli selhala hydraulika a hrozilo jeho zřícení, pilot se tedy musel rozhodnout během několika vteřin. Na palubě stroje totiž bylo dalších 13 lidí a rozhoupané lano s vojenským policistou narušovalo jeho stabilitu, odříznutí lana proto bylo jediným východiskem.

Slovenské ministerstvo obrany se k případu nevyjadřuje, ale piloti a bezpečnostní experti se shodují v tom, že kdyby se vojenští policisté nerozhodli svého kolegu obětovat, tragédie by mohla nabýt daleko větších rozměrů.

„Bezpečnostní směrnice určují postup v krizových situacích. Když hrozí zřícení stroje, pilot zjišťuje, zda je někdo na laně a zda se stihne dostat bezpečně dolů. Pokud ne, rozhodne se lano odříznout,“ říká k případu pilot Otto Hudec pro sever Novinky.cz.

Ľubomíra Igaze pohřbili minulý týden v jeho rodné obci Partizánske.

Související články

Další články