Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Odposlechy z kauzy Rath může soud použít jako důkaz! Rozhodl tak Nejvyšší soud!

Jak tohle dopadne?
Zdroj: Profimedia.cz
Nejvyšší soud vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který nesouhlasil s verdiktem pražského vrchního soudu, který označil odposlechy, jež jsou hlavním důkazem obžaloby, za nezákonně pořízené.

Vrchní soud v Praze označil odposlechy za nedostatečně odůvodněné koncem loňského roku. Soudci podle něj žádosti o jejich nasazení podané státními zástupci dostatečně nepřezkoumali a argumenty žalobců pouze mechanicky převzali. Předseda senátu podotkl, že příslušnými příkazy k odposlechům či povoleními ke sledování osob a věcí nebyl porušen zákon.

Případ se tak vrací ke krajskému soudu, který už jednou exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha a další aktéry této kauzy nepravomocně odsoudil. Pokud by ale Nejvyšší soud ministrovu stížnost smetl ze stolu, žalobce by se v pokračujícím jednání před krajským soudem nejspíš musel obejít bez klíčových důkazů.

Není to první situace, kdy Nejvyšší soud rozhoduje o stížnosti na porušení zákona v probíhající kauze. Tato je však velice specifická a experti se na tomto názoru Nejvyššího soudu nemohou shodnout. Nikdo nedokáže říct, jakým směrem bude kauza pokračovat.

Související články

Další články