Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Odměny za boj s covidem: Státní úředníci si nadělili statisíce, znavení lékaři stále čekají

Zdroj: Profimedia
PRÉMIE
Lékaři a zdravotnický personál stále čekají na finanční odměny za to, jak se popasovali s podzimní vlnou koronaviru. Vysocí státní úředníci ale na nic nečekali a prémie si už nadělili. Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo na čtyři miliony korun. Se zprávou přišel iRozhlas.cz.

Znavení zdravotníci čekají na odměny za práci, kterou odvedli v boji proti koronaviru Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už dříve řekl, že by se finanční odměny měly promítnout do výplat v dubnu, putovat by do nich mělo přes deset miliard korun. Na peníze však nemusí čekat několik z ministrových náměstků. Přišli si až na 250 tisíc a někteří ředitelé jednotlivých odborů na 277 tisíc korun.

Tabulky, které zaslal Blatného resort, říkají, že třeba Aleksi Šedo si za čtyři měsíce přilepšil na bonusech o 100 tisíc korun. Šedo nedávno na funkci náměstka rezignoval, přičemž pozici vykonával celkem pět měsíců. Údaje zpracoval iRozhlas.cz. Finanční odměny získali mimo jiné také hlavní hygienička Jarmila Rážová, náměstek pro legislativu a právo Radek Policar, tajemník Stanislav Měšťan, náměstkyně pro ekonomiku Helena Rögnerová nebo Alena Šteflová, která dostala výpověď po skandálu s předbíháním při očkování na Státním zdravotním ústavu.

„Nechci hodnotit práci úředníků na ministerstvu zdravotnictví. Připadá mi ale naprosto trapné, že se zdravotníci marně doprošují již několik měsíců finanční odměny za podzimní boj s epidemií,“ řekl pro web iRozhlas.cz Milan Kubek, prezident České lékařské komory

Jsou ale i tací, co odměny odmítají

Odměny otevřeně odmítá například ředitel Ústavu zdravotnických statistik a informací Ladislav Dušek. „Odmítl jsem odměny a požádal jsem, abych žádnou nedostal a mohly být dány jiným pracovníkům. Zejména kolegům, kteří vyvíjejí systém ISIN – Informační systém infekčních nemocí – nebo analytikům, kteří mají během měsíce i dvanáct nočních směn. Je to takhle spravedlivější,“ prozradil.

Odměny odmítá – nebo je nedostalo – i pár dalších vysoce postavených úředníků na ministerstvu zdravotnictví. Třeba Vladimír Černý, hlavní koordinátor Klinické skupiny covid, co každý týden vystupuje před kamerami v rámci pravidelných brífinků ministerstva zdravotnictví. Sám ale odmítl komentovat, jestli odměny záměrně odmítá, nebo mu nejsou přidělovány.

Související články

Další články