Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Odměna 500 korun za dotlačení člověka na očkování? Odborníci mají jasno

Odměna 500 korun za dotlačení člověka na očkování? Odborníci mají jasno
Zdroj: pixabay
Očkování

Spousta lidí nemá motivaci k tomu, aby se zaregistrovala k očkování a přišla na něj. Tomu ale chtějí odborníci zamezit. Pokud by se podle nich dávala lidem finanční odměna třeba ve výši 500 korun, mnoho lidí by se nakonec k očkování přihlásilo. Tento nápad zazněl pochopitelně hlavně od těch, kteří očkování dlouhodobě propagují.

„Pokud by lidé k očkování přišli a dostali by pět set korun na ruku, myslím, že by si to hodně z nich rozmyslelo. ​Nebo že přivedou svého dědečka, ale to už jsou technické detaily,“ řekl pro iDnes imunolog Václav Hořejší.

Podobný názor zastává i epidemiolog Petr Smejkal. Ten vede pověstnou skupinu MeSES, což je Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger zrušil. Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ji však znovu obnovil.

Není snadné se k očkování dostavit

„Máme stále dost nenaočkovaných seniorů, pro řadu z nich není snadné se k očkování registrovat nebo dostavit. Umím si představit, že by někdo mohl být odměněn, když takového nenaočkovaného seniora najde a přivede,“ řekl Smejkal nedávno v ČT.

Adam Vojtěch připustil, že debata ohledně motivace lidí se nyní rozebírá. Zájem o vakcíny s otevíráním možností pro stále mladší ročníky totiž nadále ochabuje. Zájem je vázán hlavně na lidi, kteří chtějí cestovat do zahraničí. Většina Čechů chce ale letos zůstat raději na dovolenou v Česku a cestovat doma "po památkách".

Jde sice stále jen o předběžné nápady, ale pokud by se prosadily, mohl by se z toho stát výhodný byznys "lovců hlav", kteří by se po neočkovaných začali pídit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy