Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Odložili jste si splátky? S dalším úvěrem může být problém

Odložili jste si splátky? S dalším úvěrem může být problém
Zdroj: shutterstock.com
Finance

Moratorium na splátky úvěrů (uzákoněná povinnost věřitelů vyhovět žádosti dlužníků o odklad splátek) bylo vstřícným krokem vlády pro zmírnění dopadů nouzového stavu v podobě snížení příjmů velké části domácností. Odklad splátek se neprojevil negativním zápisem v registru dlužníků (pouze zápisem, bez zabarvení), a tak se z něj ani neměl stát škraloup pro posuzování žádosti o případný další úvěr. Jenže banky mají svou hlavu a se zápisem v registru dlužníků o koronavirovém odkladu splátek často zacházejí jako se záznamem negativním. Dá se s tím něco dělat?

Pomoci v nouzovém stavu bylo poměrně hodně

Vedle odkladů splátek mohli lidé během nouzového stavu využít i odklad placení nájmů, kompenzační bonus, ošetřovné, odpuštění záloh na zdravotní a sociální pojištění (OSVČ) atd. Pozapomnělo se sice na zaměstnance pracující na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce, ale i na tuto malou skupinku lidí už došla v podporách řada

Jenže nouzovou situaci a pomocná opatření státu si nevykládá celý trh úplně stejně. Zářným příkladem mohou být banky, které, jak už jsme v úvodu nastínili, pojaly žádosti klientů o odklad splátek jinak než samotní klienti. Kdo si chtěl pouze ulevit od splácení, i když by v reálu na splátky měl, je nyní v očích banky zákazníkem s finančními problémy – ikdyž vlastně žádné nemá.

I neutrální zápis v registru si banky vykládají po svém

V rámci splátkového moratoria dostaly všechny banky i nebankovní společnosti instrukce v tom smyslu, že žádost o odklad splátek, podaný v době vyhlášeného moratoria, není finančním problémem klienta, ale jeho výsostným právem.

Přesto se banky teď na klienty s odloženými splátkami dívají jako na problematické dlužníky, takže žádosti o případné úvěry jim automaticky zamítají. Dokonce i u těch klientů, kterým by před zavlečením koronaviru do České republiky další úvěr bez okolků poskytly. Ve výsledku vhánějí své klienty do rukou poskytovatelů půjček bez registru.

Bez registru půjčí jen nebankovka

Původní klienti bank, kteří si podali žádost o odklad splátek, si tak musejí hledat nabídky u nebankovních společností. Ty sice už dávno nejsou dražší než klasické bankovní úvěry (představu o jejich ceně si můžete udělat na základě tohoto srovnání), spíše jde o psychologický efekt, kdy se banka postaví zády k něčemu, co bylo státní pomocí, vstřícným krokem vlády v době pandemické nejistoty.

Co je vůbec půjčka bez registru?

Pro ty, kdo se s úvěrem bez registru doposud nesetkali, jen dodejme, že jde o kategorii krátkodobých půjček, při jejichž vyřizování se informacemi uvedenými v registrech dlužníků poskytovatel neřídí tak dogmaticky jako většina bank. Jinými slovy jde například o půjčky pro dlužníky, kteří již nějaký ten dluh mají, ale jsou schopní splácet i další úvěr.

Prověření klienta v registrech ve většině případů proběhne, a to i u nebankovních společností. Ve výsledku jde tedy o poměrně bezpečné úvěrování, které se nabízí jako dobré alternativní financování, když banky žádost - na základě odložených splátek - zamítnou.

Na trhu však najdeme i takové (licencované) poskytovatele, kteří s registry vůbec nespolupracují. Žadatele neprověřují v registrech, nýbrž vyžadují například zástavu nemovitosti, zástavu auta, nebo nabídnou jen tolik peněz, aby svou investici získali zpět třeba i díky exekuci, tedy rozprodáním klientova majetku. Většinou své nabídky inzerují jako půjčku bez registru a Solusu. Asi není nutné dodávat, že takto nabízený úvěr patří ke krajně rizikovým.

Více informací najdete ZDE

Související články

Další články

Nejnovější kauzy