Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Odloží premiér Babiš podzimní volby? Politolog Kopeček to nevyloučil

Odloží premiér Babiš podzimní volby? Politolog Kopeček to nevyloučil
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Volby
Po pondělní rezignaci Adama Vojtěcha a jmenováním Romana Prymuly do funkce ministra zdravotnictví sílí obavy, že opět dojde k uzavření České republiky. Spolu s tím vyvstává otázka, jak to bude s krajskými a senátními volbami. Někteří lidé se totiž obávají, že budou kvůli koronaviru odloženy na neurčito. Takový krok nevyloučil ani politolog Lubomír Kopeček, byť si myslí, že odložení voleb by bylo horší, než kdyby se za současné situace konaly.

Rezignace Adama Vojtěcha na post ministra zdravotnictví byla pro mnohé překvapivá. Pro politologa Lubomíra Kopečka už tolik ne, protože podle něj Vojtěch udělal několik výrazných chyb. Jednou z nich bylo, že Vojtěch před začátkem koronavirové krize tvrdil, že zdravotnického materiálu je dost. V průběhu léta se podobných věcí, které podemílaly ministrovu důvěryhodnost, jen kupilo.

"Například v létě kvůli marketingové strategii a komunikaci premiéra vypadal jako ministr, jehož názor na potřebu některých omezujících opatření je nedůležitý - ve srovnání s potřebou udržet oblibu ANO. Výsledek byl, že ministr zdravotnictví ztratil značnou část autority," okomentoval Vojtěchovy chyby Kopeček.

Prymula působí důvěryhodně

Sám politolog vidí jmenování Romana Prymuly na post ministra zdravotnictví pozitivně. "Nástup Prymuly je způsob, jak udělat vládní politiku při zvládání koronaviru opět důvěryhodnou. Prymula má z jara velký kapitál důvěry, což může hodně pomoci pro uklidnění veřejnosti. Stejně tak má zjevné organizační i znalostní předpoklady pro stabilizaci situace. Z tohoto hlediska je to dobrý tah, i když jak úspěšný bude, se ukáže až v příštích měsících," řekl Kopeček pro eXtra.cz.

Odsunutí voleb je problematické

Spousta Čechů ale ze jmenování Prymuly tolik nejásá, jelikož se veřejnost obává, že nový šéf zdravotnictví opět uzavře Českou republiku. To ještě více umocnilo spekulace, že premiér Andrej Babiš (66) přesune podzimní krajské a senátní volby. Kopeček takový scénář nevyloučil, zároveň ale považuje odsunutí voleb jako špatné řešení.

"Jejich odložení je totiž odložení na neurčito, protože zlepšení situace zjevně není záležitostí krátkého času. Odložení přitom vyvolá řadu problematických záležitostí typu toho, že přijdeme o funkční vedení krajů. Navíc prodloužení mandátu stávající reprezentace je ústavně těžko představitelné, totéž platí pro senátory," uvedl politolog. Na černý scénář tak v tomto případě snad nedojde.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy