Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Odkaz Vladimíra Dlouhého žije v jeho synech: Jedno z dvojčat je hercovou kopií, oba bratři hrají v Ulici

Herec Vladimír Dlouhý ve snímku Aljona.
Zdroj: Se souhlasem České televize
+ Dalších 8 fotografií
VÝROČÍ
Bývalý oblíbený herec Vladimír Dlouhý by dnes oslavil 65. narozeniny. Je tomu však už téměř 13 let, co tento svět opustil. Holdoval totiž alkoholu, kouřil a dostal rakovinu. Zanechal za sebou tři děti včetně dvojčat Jiřího s Janem, který je svému tátovi hodně podobný. Jak se svěřil pro web idnes.cz, lidé ho s jeho tátou hodně často srovnávají.

Herec a dabér Vladimír Dlouhý se narodil v Praze. S herectvím začal jako malé dítě, když ho režisér Karel Kachyňa obsadil do snímku Už zase skáču přes kaluže. Za roli chlapce s dětskou mozkovou obrnou získal své první ocenění a obdržel Zlatého dudka.

Role Vladimíra Dlouhého

Přestože herectví nebylo jeho vysněným povoláním, nakonec vystudoval pražskou konzervatoř. Odmítl však napsat diplomovou práci a za úspěšné dokončení považoval pouze absolventské představení. Diváky bavil v Divadle Na zábradlí, Městských divadlech pražských i ve Vinohradském divadle.

Před televizními kamerami zářil ve snímcích a seriálech Arabela, Láska z pasáže, S čerty nejsou žerty, Sanitka, Báječná léta pod psa, Hlídač č. 47 či Kajínek. Za poslední dva snímky získal i Českého lva.

Vladimír Dlouhý propadl alkoholu

V profesní kariéře byl velice úspěšný, v osobním životě však sváděl nerovný boj s alkoholem, který nad ním neustále vítězil. Nedokázal přestat ani s kouřením, navíc měl problémy se žaludkem.

„Pivo mi zůstalo jako dědictví od žaludečních vředů, nemohl jsem pít nic jiného, dokonce mi bylo doporučováno. Patnáct let byly vředy moje katastrofa, trpěl jsem jako zvíře. Ztratil jsem třetinu života v bolestech," citoval ho deník Aha.

Aby toho nebylo málo, dostal rakovinu. Po operaci přišel o kus orgánu a lékaři mu předali jasný rozkaz – zákaz pití a kouření! To ale Dlouhý nedokázal a i během hospitalizace utíkal do hospody.

Zastavit ho nedokázala ani jeho druhá manželka a herečka Petra Jungmanová, se kterou měl malá dvojčata – Jiřího a Jana. Nedal ani na svého mladšího bratra, herce Michala Dlouhého. „On ho má strašně rád, ale už se nemohl dívat na to, jak chlastem ničí sebe i své nejbližší. Několikrát mu to důrazně řekl, ale nepomohlo to. Vláďa je strašně zabejčenej a má pocit, že jemu nikdo radit nebude,“ popsal kdysi pro deník Blesk jeden z jeho kamarádů.

Vladimír Dlouhý měl tři děti

Vladimír Dlouhý zemřel krátce po svých 52. narozeninách. Kromě dvojčat měl ještě z prvního manželství s Gabrielou Heřmánovou dceru Danielu.

Táta odešel, když nám byly necelé čtyři roky. Poznali jsme ho až později prostřednictvím vyprávění, fotek, videí a samozřejmě i díky jeho herecké práci,“ prozradil v rozhovoru pro web idnes.cz Jan Dlouhý, který je svému otci neskutečně podobný. „Že jsem nejen vzhledově, ale i hlasem celý on, slýchám poměrně často. Lidé mě s ním srovnávají,“ dodal. Jeho dvojče Jirka je zase velmi podobný svému strýci Michalu Dlouhému.

Na své syny by byl Vladimír Dlouhý pyšný, oba se totiž vydali v jeho stopách. Začali hrát v nekonečném seriálu Ulice. Oba ale studovali a kvůli natáčení zameškávali své hodiny. Nakonec se dohodli, že budou točit hlavně o víkendu.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy