Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Odhalení nemoci z lidského dechu? Čeští vědci zase jednou udělali díru do světa

Náš dech by o nás v budoucnosti mohl prozradit mnohé…

Unikátní metoda, díky níž jsou vědci schopni určit charakter a množství látek v lidském dechu, pomáhá s odhalováním zákeřné nemoci.

Poprvé byla tato moderní metoda použita pro sledování pacientů s cystickou fibrózou, což je závažná dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu.

V budoucnu by se díky ní ale dala odhalovat i rakovina plic a další závažná onemocnění!

„Analýzu dechu lze použít tam, kde je buď obtížná, nebo velmi nákladná diagnostika,“ říká profesor Patrik Španěl, pod jehož vedením výzkum v Ústavu fyzikální chemie ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem probíhal.

Laik by si podle něj sice mohl představit, že jen tak dýchne do přístroje a hned se dozví, co mu je, ale přístroj zatím diagnózu spíše potvrzuje, než že by ji přímo určoval.

V současné době umožňuje prý přístroj pomocí dechu sledovat například Crohnovu chorobu, která se běžně vyšetřuje pomocí endoskopie, tedy pro pacienta invazivního a většinou psychicky i fyzicky dost nepříjemného vyšetření.

O budoucnosti tohoto nového vědního oboru svědčí i fakt, že je v současné době intenzivně studována nejenom u nás, ale i v dalších odborných světových institucích.

Související články

Další články