Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Nová mutace koronaviru v Česku: Lidé ji asi přivezli z dovolených

Indická mutace se objevila v Česku.
Zdroj: Profimedia
koronavirus česko

V pondělí Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval, že laboratoře v ČR odhalily osm vzorků neznámé mutace covidu-19. Podle zástupců ústavu je mohli dovézt lidé ze svých dovolených. V Česku je i nadále dominantní nakažlivější mutace delta, je ve zhruba 95 procentech pozitivních testů na koronavirus, které má Státní zdravotní ústav (SZÚ) k dispozici. Je to o dva procentní body méně než před týdnem.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) nyní zkoumá také osm vzorků, které by mohly být neznámou variantou koronaviru. Mohou souviset s prázdninovým cestováním.

Ústav o tom dnes informoval ČTK. Ústav dělá celogenomové sekvenace DNA viru, které mohou variantu koronaviru potvrdit.

Nové varianty koronaviru, které jsou nakažlivější, postupně vytlačují ty méně nakažlivé. Původní variantu, která se v ČR začala objevovat loni v březnu, nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská.

"Evidujeme celkem 8 vzorků z diskriminační PCR, které by mohly odpovídat dosud neurčené linii covid-19. Tyto nálezy pocházejí z různých laboratoří, nikoli tedy z jednoho místa. Jejich celogenomová sekvenace potrvá zhruba 14 dnů. Po diskriminační PCR nevykazují podle kolegů příslušnost k žádné ze sledovaných linií," uvedla ředitelka ústavu Barbora Macková.

Od června se v Česku začíná šířit delta, která byla původně označovaná jako indická. Ústav má za posledních 14 dnů k dispozici data z 1738 testů provedených metodou diskriminačního PCR.

Varianta delta byla ve zhruba 95 procentech, mutace alfa pak v méně než dvou procentech. V souvislosti s prázdninovým cestováním byly zřejmě podle SZÚ dovezeny do ČR jiné linie viru.

"Tyto nálezy pocházejí z různých laboratoří, nikoli tedy z jednoho místa. Jejich celogenomová sekvenace potrvá zhruba 14 dnů," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Související články

Další články