Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Odcizili vám účet na sociální síti? Máme pro vás návod, jak ho získat zpět!

Zdroj: Pixabay
+ Další 2 fotografie
RADY NAD ZLATO
Sociální sítě dnes hýbou světem, a dokonce se najdou lidé, kteří žijí spíše ve virtuálním světě nežli v reálném. Mnoho lidí nebo firem ale používá sociální sítě jako nástroj pro komunikaci, marketing, průzkumy a mnoho dalšího. Jsou lidé, kteří by v případě odcizení účtu na sociální síti mohli přijít o důležité kontakty, klienty, ba dokonce o práci! Jak postupovat při odcizení účtu a nejlépe tomu zcela předejít?

Mnoho lidí si myslí, že se jich toto téma absolutně netýká a varovné upozornění pro ověření hesla, dvojitého zabezpečení či přidání ověřovací otázky zcela ignoruje. Je to ale opravdu důležité a pokud máte na sociálních sítích důvěrné informace v konverzacích, smlouvy a dokumenty s osobními údaji nebo si pečlivě několik let schraňujete followery na Instagramu a neradi byste o ně přišli, je na čase s tím něco dělat!

Silné heslo a dobře zabezpečený e-mail

Dobře zabezpečený e-mail je základ. Nejlepší je proto asi založit si e-mail u společnosti Google, kde si nastavíte dvojité ověření přes telefonní číslo a kde dokonce můžete vidět, z jakých zařízení a kde se k němu přihlašujete. Také je nejlepší si zabezpečit stejným způsobem sociální sítě, dvojité ověření lze nastavit jak na Facebooku, tak na Instagramu, a i když je to občas otravné, stojí to za to! Také je dobré mít silné heslo, které se skládá z malých i velkých písmen a několika čísel. Hesla typu "Ahoj123" se ale opravdu za silná nepovažují.

Pozor na falešné ověřovací e-maily od Instagramu či Facebooku. Mnoho hackerů totiž posílá ověřovací e-mail, který vypadá na první pohled jako oficiální e-mail společnosti. Než ale zašlete přihlašovací údaje nebo cokoliv dalšího, co po vás budou požadovat, pečlivě si všimněte, odkud byl odeslán a zdali je to opravdu e-mail od společnosti!

Kontrolujte, komu dáváte svolení

Spousta aplikací na úpravu fotek, videí, filtrů či smajlíků chce povolit přístup k vašemu Instagramu. Dejte si proto velký pozor, zdali je aplikace opravdu důvěryhodná a jestli má dobré recenze. Pokud byste měli podezření, že se vám někdo na účet dostal, nejlepší je změnit si heslo. Spousta lidí, kteří si Instagramem vydělávají a mají na svém účtu tisíce sledujících, své heslo mění přibližně každé tři měsíce, jistota je jistota!

Jak ale postupovat při odcizení účtu?

Pokud vám i přesto účet odcizí, je důležité si okamžitě změnit hesla všude, kam máte ještě přístup! Následně se pokusit o obnovu hesla, pokud vám ale dotyčný změní jak přihlašovací e-mail, tak i heslo k účtu, a dokonce i jméno, jste, dá se říct, nahraní. V případě Instagramu můžete zkoušet podporu, která si může vyžádat fotografii vašeho dokladu totožnosti, nebo požádat přátele o nahlášení účtu.

To samé se dá udělat i na Facebooku, a dokonce si pro zabezpečení můžete zvolit 2 blízké osoby z přátel, které v případě odcizení můžou společnosti nahlásit odcizení a usnadní vám přístup k účtu. Pokud by vám na ukradeném facebookovém účtu hacker otevíral a četl zprávy, jedná se o trestný čin! Konverzace na Instagramu a Facebooku jsou považovány za listovní tajemství. I samotné odcizení se považuje za trestný čin, jelikož jde o hackerství.

Proto pokud někdo napadne vaše účty, je nejlepší zajít na policii a celou věc nahlásit. Je dost možné, že vás odbudou tím, že s tím bohužel nemůžou nic udělat. OMYL! Policie s vámi musí sepsat událost a celou věc řešit! Pokud máte podezření na konkrétní osobu, nebojte se nahlásit jméno dané osoby. I když komunikace s Facebookem je dosti obtížná, minimálně přes IP adresu, ze které se hacker přihlásil, zjistí poskytovatele internetoveho připojení a následně i umístění routeru. Je dost možné, že dotyčný vyvázne bez trestu, ale rozhodně si to zapamatuje!

Související články

Další články