Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Odborník varuje: Češi měli v červnu nižší nezaměstnanost než Němci, průšvih ale teprve přijde

Odborník varuje: Češi měli v červnu nižší nezaměstnanost než Němci, průšvih ale teprve přijde
Zdroj: profimedia.cz
PRÁCE
Vládní opatření zatím mírní dopady koronakrize. Tak se dá vysvětlit to, že nezaměstnanost v červnu dosáhla 3,7 procenta. To je lepší výsledek, než analytici čekali. Česko je na tom dokonce lépe než Německo, kde je míra nezaměstnanosti 6,4 procenta. Tahle dobrá zpráva ovšem nebude trvat dlouho. Kdy máme čekat tvrdý dopad krize?

Podle ekonomů a analytiků dosahuje Česko v míře nezaměstnanosti nejlepšího výsledku za posledních dvanáct let.

„Míra nezaměstnanosti tak v ČR navzdory koronavirové krizi zůstává nejnižší v EU. Příznivý výsledek je však zkreslen tím, že jen část lidí, kteří během koronavirové krize přišli o práci, se již nahlásila na příslušném úřadu práce,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda, který je rovněž členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Podpory skončí, začnou problémy

Nízká nezaměstnanost tak nevydrží dlouho, myslí si ekonom. „Během léta a pak i na podzim lze očekávat postupný nárůst míry nezaměstnanosti nejprve k 6 a v posledním čtvrtletí roku až k 8 procentům,“ očekává Kovanda a vysvětluje to tím, že postupně skončí vládní opatření zaváděná za účelem podpory ekonomiky, tedy ošetřovné, kurzarbeit a podobně.

„Mnozí propuštění lidé, kteří se z nejrůznějších důvodů dosud nenahlásili na úřadu práce, tak do konce roku učiní, což jen dále přispěje k růstu míry nezaměstnanosti,“ dodal ekonom.

Související články

Další články