Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Odborník na bezpečnost Andor Šándor radí, co dělat v případě teroristického útoku

Odborník na bezpečnost Andor Šándor radí, co dělat v případě teroristického útoku
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Teroristický útok
Teroristický útok ve Vídni otřásl celou Evropou. Radikální islamisté se po delší době začínají opět připomínat a je jasné, že s krvavými útoky jen tak neskončí. Zeptali jsme se proto odborníka na bezpečnost, co dělat, když se ocitnete v ohrožení teroristou. "Platí tři jasné zásady - uteč, schovej se a braň se pouze tehdy, není-li zbytí," říká Andor Šándor, který dokonce napsal knihu, která pojednává o tom, co dělat, když jste v ohrožení života.

Uteč, schovej se, braň se pouze tehdy, není-li zbytí. Tak znějí tři zásady Andora Šándora v případě, že se ocitnete v okolí teroristického útoku. Při nedávném řádění vídeňské bestie bylo ze záznamu patrné, že řada lidí se nepokusila o útěk, ale zůstala stát u zdi na místě a doufala, že je střelec nezasáhne. To se ale nestalo a terorista pálil do bezbranných obětí hlava nehlava. Byly to pro něj totiž lehké cíle.

Uteč!

Nejlepší obranou je útěk. V případě, že se ocitnete v ohrožení života, musíte vzít nohy na ramena a co nejrychleji utéct do nejbližšího místa, kde se cítíte bezpečně a kde budete dobře schováni. "To znamená nejbližší vchod do budovy, ale rozhodně nestačí stát ve dveřích. Musíte jít co nejdál dovnitř," radí Šándor.

Pokud by po vás útočník střílel, tak jako tomu bylo v případě útoku ve Vídni, je dobré se ohnout a kličkovat. "Ta pravděpodobnost, že vás trefí, je mnohem menší. Záleží samozřejmě na tom, z čeho útočník střílí. Pokud jde o krátkou zbraň, tak vás z 50 metrů pravděpodobně netrefí, z dlouhé zbraně vás ale může dostat na dvě stě metrů," říká odborník na bezpečnost a dodává, že je potřeba utíkat co nejrychleji. Běžíte totiž doslova o život.

Schovej se!

Pokud se ve vaší blízkosti střílí, je dobré vyhledat bezpečný úkryt. Ne každý je ale dostačující, schovat se musíte za opravdu pevnou překážku. Tou podle Šándora nejsou obyčejné dřevěné dveře ani kapota auta. "Za tu se dá schovat jen tam, kde má vozidlo motor," vysvětluje bývalý voják.

Okamžité vyhledání úkrytu platí i v případě výbuchu. V takovém momentě je potřeba zalehnout za pevnou překážku a nezvedat hlavu. "Je potřeba mít na paměti, že tlaková vlna jde od místa výbuchu, ale také zpátky, což už ve filmech nevidíte. V té vlně je spousta ostrého materiálu, který vznikne výbuchem nebo se tou vlnou nabalí," varuje Šándor.

V úkrytu je pak zásadní vyčkat. "Nic vám neuteče, nechoďte se dívat, zda je po všem. Lidé by si ani vůbec neměli dělat selfíčka, v takový moment je zásadní se soustředit," doporučuje Šándor a dodává, že zda je všemu konec, poznáte až s příjezdem policie. I tak je ale potřeba vyčkat, jelikož může dojít k přestřelce. I na to ostatně došlo ve Vídni, kde policie útočníka zastřelila na místě.

Braň se!

Tato možnost je až tou úplně poslední, její výsledek je totiž mnohdy fatální. K obraně by se měl člověk uchýlit pouze tehdy, míří-li na něj útočník z bezprostřední blízkosti a není naděje na útěk.

"Pokud člověk stojí před vámi a míří na vás zbraň, tak je to o té takzvaně hrdinské smrti. Zní to blbě, ale je to o tom, že se nedáte zadarmo," říká expert. V případě, že má útočník výbušnou vestu, nemá smysl se podle Šándora nějak bránit. V tomto případě opět platí pravidlo útěku.

Někteří lidé také ve vypjatém momentě hrají mrtvého. Ani tato varianta však nemusí vyjít. Takto si pokoušeli zachránit život lidé na pláži v Tunisku, kde v roce 2019 pálil ze zbraně Sajfaddín Rizkí (†23). Při útoku zahynulo několik desítek lidí, přičemž útočník střílel i do těch, co byli na zemi a předstírali mrtvého. "Není to úplně ideální řešení," přiznává Šándor.

První český terorista

Česku se naštěstí podobné útoky vyhýbají a jediným českým "teroristou" tak zůstává důchodce Jaromír Balda. Ten v roce 2017 opakovaně pokácel několik stromů, které padly přes železnici. Na místě vždy zanechal výhrůžné letáky s arabským písmem. Snažil se tak u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů. Za svůj čin byl odsouzen na 4 roky do vězení.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy