Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Odborníci proti Adamu Vojtěchovi: Roušky nemají logiku, viry tu budou pořád, říká lékař Jan Žaloudík

Odborníci proti Adamu Vojtěchovi: Roušky nemají logiku, viry tu budou pořád, říká lékař Jan Žaloudík
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 17 fotografií
kritika
Odborníci kritizují nová opatření od 1. září. Ta zahrnují povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách a městské hromadné dopravě. Podle nich je nařízení nesmyslné a ministr zdravotnictví dělá spontánní rozhodnutí. K lékařům se však přidávají i politici, kteří vládu negativně hodnotí.

Znovuzavedení roušek je pro většinu odborníků nelogické a nad opatřením, které v pondělí vyhlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, zvedají nechápavě obočí. Jedním z nich je například politik a lékař Jan Žaloudík. Ten byl vládním nařízením překvapen. „Medicínsky to nemá žádnou logiku, aby lidé byli chvíli v roušce a chvíli zase ne,“ říká Žaloudík pro eXtra.cz, který nevidí žádné důvody pro to, aby byly roušky opět zavedeny. Nedivil by se tak, kdyby se Česko brzy přejmenovalo na Českou rouškovou republiku.

„Roušky můžeme nosit i padesát let po covidu, protože viry tu budou pořád,“ objasňuje a dodává, že se jedná o spontánní rozhodnutí. Kromě roušek však kritizuje i zkrácení karantény ze 14 na 10 dnů. „Virus nepočítá nic na dny. Principiálně je to špatně,“ upozornil Žaloudík.

Ani Roman Šmucler není výjimkou a opatření považuje především za politický záměr. „Rouškami prudíme zdravé lidi a málo chráníme ty nemocné,“ upozornil člen Ústředního krizového štábu.

Politici s Vojtěchem nesouhlasí

Na rozhodnutí Adama Vojtěcha ale reagují i někteří politici a nebojí se vládu drsně kritizovat. „Máme chytrou karanténu, řízenou premiérem a jediné, co víme, je, že by měla být chytrá a fungovat. Máme krajový semafor plný barev, kterým se sledují lokální ohniska. Takže proto teď logicky budeme od 1. září nosit roušky všichni. Zřejmě pro jistotu!“ rýpnul si Jan Bartošek (KDU-ČSL).

K němu se přidala i strana ODS na svém twitterovém účtu: „Pokud by fungovala chytrá karanténa, kterou premiér sliboval už o Velikonocích, pokud by fungovalo masivní testování, nemusela by nyní vláda znovu zavádět roušky a znepříjemňovat tak lidem život.“

Povinně si lidé musí nasadit roušku od 1. září v obchodech, školách, na úřadech, poště nebo v městské hromadné dopravě. Při návštěvě restaurace zakryté dýchací cesty nebudou potřeba stejně jako ve školní třídách. Povinná karanténa se ze čtrnácti dnů zkrátí na deset.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy