Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Odborníci přinesli 3 scénáře šíření koronaviru v Česku: Nejhorší hovoří o 3,6 milionu nakažených

Odborníci přinesli 3 scénáře šíření koronaviru v Česku: Nejhorší hovoří o 3,6 milionu nakažených
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
koronavirus v česku
Zatímco v březnu byl český národ vyzdvihován ostatními zeměmi do nebes, co se týče opatření proti koronaviru, v současné době jsme u většiny států na černé listině. Druha vlna pandemie zasáhla Česko, ale občané přestávají být obezřetní a někteří dokonce odmítají nosit roušky. Statistici z Ústavu zdravotnických informací a statistik nastínili 3 scénáře šíření nemoci.

Situace ohledně pandemie koronaviru je v Česku vážná. Ve čtvrtek 17.9. dosáhl nárůst nakažených rekordního čísla přes 3000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví informovalo o tom, že za pátek přibylo 2111 nakažených. V současné době bojuje s koronavirem 21 909 lidí a celkově se nakazilo již přes 46 tisíc lidí.

O vývoj situace se obávají i mnozí odborníci. "Bohužel došlo na moje slova, která jsem vyslovil už v březnu a za něž mě strašně znectili. Pokud už tu ten virus je a není očkovací látka, není jiná možnost než to prodělat. Jinou imunitu nemůžeme získat,“ řekl eXtra.cz lékařskými tituly ověnčený Jan Pirk.

"To, že nemáme moc mrtvých lidí a pacientů v nemocnicích, je dané jenom zpožděním, které je zhruba desetidenní pro počty lidí v nemocnici a více než 20denní pro umírající. Ti lidé, kteří za dvacet dní budou umírat, ti jsou už dnes nakažení a jejich smrti těžko zabráníme," obává se biolog Jaroslav Flegr

Podle expertů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky bude situace nejvážnější na přelomu září a října. Statistici zveřejnili tři možné varianty šíření koronaviru v Česku.

1. varianta - 3,6 milionu nakažených

První varianta hovoří o tom, že pokud by se v Česku nezavedla žádná opatření, epidemie by zasáhla do konce roku 3,6 milionu osob. Toto je nejhorší scénář a kdyby se vyplnil, měli bychom v Česku 269 tisíc nakažených v říjnu, 1,5 milionu v listopadu a 3,6 milionu lidí na konci roku.

2. varianta - 586 tisíc nakažených

Druhý scénář již není tak černý jako ten předchozí. V tomto modelu se počítá s tím, že se během září nakazí 72 tisíc Čechů, v říjnu 289 tisíc a na konci roku to bude 586 tisíc. Tato varianta přichází v úvahu za předpokladu, že lidé budou striktně dodržovat hygienická opatření a dojde k omezení hromadných a společenských akcí.

3. varianta - 208 tisíc nakažených

Třetí varianta by byla jistě pro všechny ta nejlepší. Scénář počítá se zavedením zpřísněných hygienických opatření po 24. září. V říjnu bychom měli v takovém případě pozitivních 182 tisíc občanů a na konci roku 208 tisíc.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy