Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Od září nás čekají velké změny, které se dotknou skoro každého z nás. Co bude jinak?

Zdroj: profimedia.cz/facebook.com
Prázdniny jsou za námi a začal nový školní rok. A právě od září nás čeká hodně změn, ať už těch pozitivních, tak i negativních. Největší změny se dotknou školství, ale také dopravy nebo kuřáků. Co všechno bude jinak?

Změna ve školství

Ti, kteří pracují ve školství, můžou jásat. Dostanou totiž přidáno! Učitelům se zvedne tarif o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta Mladí učitelé, kteří mají praxi jenom šest let, si polepší o 1300 korun, lidé s delší praxí o 1500 až 1600 korun. Dokonce dostanou přidáno i asistenti pedagogů, a to 1340 korun. Na změny upozornil portál TN.cz.

Do praxe vstupuje i tzv. inkluze. Děti s mentálním i tělesným postižením půjdou do klasických tříd. Ve speciálních školách budou jenom ti, kteří to opravdu potřebují. Změna se dotkne asi 205 žáků, kteří budou mít nárok na pedagogického asistenta a školní pomůcky.

Žáci devátých tříd budou skládat jednotné přijímací zkoušky na střední školy, kde budou mít společné zadání z češtiny a matematiky. Výjimku mají jen umělecké a sportovní školy. A znova můžou jásat i učitelé. Někteří totiž museli o prázdninách na úřad práce, nyní mají smlouvy na 12 měsíců

Změny se dotknou i maturantů. Jejich slohové práce budou posuzovat lidé z Cermatu.

Nechutné obrázky na cigaretách

Kuřáci se moc radovat nebudou. Předtím, než si zapálí cigaretu, budou se muset dívat na odpuzující obrázky. Evropská unie chce odradit lidi od kouření, a tak nakázala, aby obrázky zakrývaly 65 % krabičky. Existuje 48 motivů, které na nebezpečí upozorňují. Na krabičkách se musí povinně ukazovat od 7. září, stávající krabičky se musí doprodat do 7. prosince.

Slevy pro studenty

Od začátku školního roku můžou žáci používat slevové průkazy, musí mít ale potvrzení od školy. Studenti v Olomouci mají velké štěstí, nemusí si složitě obstarávat slevové průkazy, protože mají ISIC. Dopravci totiž budou uznávat i tyto studentské průkazy. Se slevou můžou studenti cestovat v MHD, vlacích i meziměstských autobusech.

Změna zdravotní pojišťovny

Změnit si zdravotní pojišťovnu můžete dvakrát ročně. A to vždy na jaře nebo na podzim. Pokud chcete mít novou zdravotní pojišťovnu od nového roku, máte čas jen do 30. září

Jízdní řády

Změnily se i jízdní řády vlaků, autobusů a městské hromadné dopravy. Největší změny se chystají v Praze, trasy změnilo několik tramvají i autobusů. Zjistěte si tak, jestli tramvaj, kterou jste byli zvyklí jezdit do práce, vám do té práce pořád jede. Vše najdete na stránkách místních dopravních podniků.

Více poboček České pošty

Ode dneška se otevírá 17 nových poboček České pošty. Vzniknou v několika krajích - Plzeňském, Karlovarském, Moravskoslezském, Královéhradeckém, Jihomoravském, Středočeském, Ústeckém, Zlínském a na Vysočině

EET

Změny se dotknou i elektronické evidence tržeb. Podnikatelé, kterých se to týká, musí požádat o autentizační údaje. Díky nim se pak přihlásí do webové aplikace a vyplní údaje o všech provozovnách. EET začne fungovat od prosince. Nejprve se bude týkat ubytovacích a stravovacích zařízení, v roce 2018 se zapojí i obchody a řemeslníci.

Související články

Další články