Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Od útoku na Kvitovou utekly čtyři roky: Hrozil jí konec kariéry, místo toho se česká lvice vrátila na vrchol

Petra Kvitová má momentálně skvělou formu.
Zdroj:
+ Dalších 5 fotografií
Petra Kvitová
Dnes jsou to přesně čtyři roky, kdy si tenistka Petra Kvitová prošla peklem. Během loupežného přepadení v roce 2016 ji totiž zloděj Radim Žondra pořezal levou ruku, kterou se před útokem bránila. Následovaly náročné operace, dlouhá rehabilitace a složitý návrat na vrchol. To se nakonec tenistce podařilo a vše nakonec skončilo happyendem. Připomeňte si příběh, který dlouho bouřil českým sportem.

K události, na kterou Petra Kvitová nikdy nezapomene, došlo 20. prosince 2016. Jedna z nejlepších tenistek české historie byla zrovna ve svém prostějovském bytě, když se kolem půl deváté ráno ozval zvonek. Měla informaci, že může přijít dopingová kontrola, a tak ke zvonku šla. Mužský hlas se zeptal, jestli je paní Kvitová doma. Když řekla ano, sdělil jí, že jde na revizi kotle. Tenistka muže nasměrovala přímo ke svému bytu. Když se ptal, kde je kotel, řekla mu, že žádný nemá. Na to odvětil, že jde zkontrolovat teplou vodu.

Nůž na krku

Kvitová útočníkovi sdělila, že má dvě koupelny a do jedné z nich ho nasměrovala. Tam jí bylo řečeno, aby pustila vodu. Jakmile se otočila, měla ke krku přiložený nůž. Tenistka automaticky nůž oběma rukama objala a pachatel ho vyhákl. Tím došlo k jejímu zranění. Kvitová se zbrocená krví dostala na zem, kde ležel telefon, který upustila. V tu chvíli o něj začala s násilníkem bojovat. Když se Kvitové podařilo dostat na nohy, naléhala, že potřebuje do nemocnice.

Útočník ale chtěl po tenistce peníze, a tak Kvitová vytáhla z kabelky 10 tisíc korun, které muži dala, načež odešel. Ihned poté zavolala policii a záchranku. „Byla jsem odvezena do nemocnice, kde mě ošetřili. Pak jsem podstoupila operaci. Měla jsem poškozené dva nervy na ukazováčku a palci," popsala svá zranění u soudu.

Poznala ho podle fotografie

Po náročné operaci následovala dlouhá rehabilitace. Po třech měsících Kvitové sundali dlahu a tenistka mohla začít pomalu cvičit. "Trvalo to 3 až 4 měsíce, než jsem mohla chytit raketu do ruky. První zápas jsem odehrála po 5 měsících od zranění. Ruka byla navyklá, pohyblivost prstů ale nebyla 100%, citlivost těch dvou konečků prstů se nevrátila,“ vzpomínala Kvitová.

Ta útočníka popsala policii, která se neznámého muže snažila dlouho dopadnout. To se nakonec podařilo, když ho Kvitová poznala v roce 2018 na jedné z fotografií, kterou jí vyšetřovatelé ukázali. Šlo o Radima Žondru, známou firmu, který měl na svědomí několik vloupaček. „Později na poznávání osob za sklem, bylo tam pět pánů, dotyčného jsem poznala. Hlavně jsem si pamatovala oči, podle nich jsem ho poznala,“ uvedla Kvitová.

Zpátky na vrchol

Krajský soud v Brně nakonec Žondru shledal vinným a odsoudil ho k osmi letům vězení, které si útočník nyní odpykává. A Kvitová? Ačkoliv čelila zranění, které jí mohlo ukončit kariéru, nevzdala se. Poctivě s rukou cvičila a nakonec se jí podařilo vrátit zpátky na výsluní, kam po právu wimbledonská šampionka patří. V roce 2019 se dostala do finále grandslamu Australian Open, o rok později zase do semifinále French Open. Letošní sezonu pak zakončila na 8. místě ve světovém žebříčku WTA.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy