Od smrti Michaela Jacksona (†50) uběhlo 10 let: Osudné natáčení a tragický propad na dno
25. června 2009 ve 12.26 hodin (21.26 SELČ) zavolal na tísňovou linku jeden ze k smrti vyděšených zaměstnanců Michaela Jacksona Záchranka do domu v Holmby Hills v Los Angeles vyjela okamžitě. 50leté pěvecké megastar už ale nebylo pomoci. Lékař v nemocnici po dvou hodinách od telefonátu konstatoval smrt. Král popu zemřel na zástavu srdce. Pitva prokázala, že v jeho krvi koloval vražedný koktejl medikamentů v čele s anestetikem Propofolem, které mu jeho osobní lékař Conrad Murray ordinoval na chronickou nespavost. Murray byl v roce 2011 odsouzen za neúmyslné zabití pacienta ke čtyřem letům vězení a přišel o licenci. Po dvou letech byl propuštěn na svobodu.
„Doktor Conrad Murray nikdy nebyl vhodným ošetřovatelem pro tak komplikovaného pacienta, jakým byl Michael Jackson. A od chvíle, kdy se setkali, byl jejich osud zpečetěn,“ píší ve své knize 83 minut: Doktor, škoda a šokující smrt Michaela Jacksona dokumentarista Matt Richards a manažer hudebního průmyslu Mark Langthorne. „Co se týče Michaela Jacksona, 27. ledna 1984 odstartoval začátek konce,“ píší dále ve své knize s odkazem na den, kdy Jackson utrpěl popáleniny třetího stupně na hlavě při natáčení reklamy na Pepsi. Podle knihy vydané v roce 2015 zpěvák trpěl takovou bolestí, že začal užívat ve velkém narkotika typu Percocet, Darvocet a Demerol. Odtud vzešla jeho desetiletí trvající závislost.
Finanční problémy a ctižádost, které ho donutily souhlasit s megalomanským turné This is it, ještě více prohloubily jeho úzkost a vehnaly ho ještě hlouběji do náruče doktora Murraye. Zisk z celkem 50 vystoupení, na která ovšem Jackson nebyl připravený fyzicky ani psychicky, měl zalepit jeho gigantické dluhy. Na Jacksonově neblahém osudu se ale spolupodíleli i další lékaři, kteří neodmítli ukojit Jacksonovu touhu po drogách a odmítali vidět riziko, které postupně nabývalo obřích rozměrů.
Před soudem s Conradem Murrayem vyšla najevo spousta nechutných i smutných detailů. Svého pacienta, kterého léčil poměrně nestandardními postupy - soudce je označil za lékařské šílenství - si mimo jiné nahrával na telefon. Omámený Jackson v nahrávkách hovořil o plánech postavit obrovskou nemocnici pro děti a nesouvisle zmiňoval i Prahu.
Před porotou vypovídal i záchranář Richard Senneff, podle kterého Jackson vypadal jako pacient s rakovinou, který přišel domů zemřít. Senneff ani v první chvíli nepoznal, koho se to vlastně snaží zachránit. „Měl modré ruce, nohy a rty, stejně tak jeho suché oči naznačovaly, že už nějakou dobu nedýchá,“ líčil soudu záchranář, podle kterého byl Murray úplně mimo, když se snažili Jacksona oživit. „Na stolku u postele stálo několik lahviček s léky, poblíž stojan s infuzí a kyslíkové láhve. O Propofolu se Murray nezmínil,“ svědčil Senneff. A právě anestetikum Propofol, které Michael Jackson rád kombinoval s alkoholem, bylo hlavní ingrediencí smrtícího koktejlu, který mu „barman“ Murray namíchal na cestu do záhrobí.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Panický strach z Michaela Jacksona: Král popu, který by slavil 64, dodnes straší mladou dívku

13 let od smrti Michaela Jacksona: Smrt mu způsobil jeho osobní lékař, co se tehdy stalo

Michael Jackson by oslavil 63 let. Co dnes dělají jeho děti?

Král popu Michael Jackson: Temné tajemství jeho poslední noci, doktor si odskočil na toaletu
