Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Od smrti Heydricha uplynulo 79 let: Takhle dnes vypadá místo, kde byl na říšského protektora spáchán atentát

Atentát na Reinharda Heydricha: Jak dnes vypadá místo, kde k němu došlo
Zdroj: profimedia.cz, koláž Extra.cz
+ Další 2 fotografie
historie

Přes 79 lety 4. června zemřel po atentátu Gabčíka a Kubiše zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Podívejte se na místo, kde se v Praze historická událost stala.

Atentát na říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha proběhl 27. května 1942 v Praze-Libni. Dne 4. června 1942 zemřel na následky zranění atentátu, který spáchali speciálně vycvičení agenti Josef Gabčík a Jan Kubiš. Českoslovenští parašutisté, vyškolení ve Velké Británii, seskočili na území protektorátu u hřbitova obce Nehvizdy.

Ráno 27. května se Gabčík s Kubišem přesunuli tramvají na Žižkov, kde vyzvedli jízdní kola, na kterých odjeli do Holešovic. Vyčkávali na Heydricha se samopalem v ruce. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich jel ve svém neopancéřovaném voze bez ochranného doprovodu. Mercedes s otevřenou střechou řídil osobní řidič, vedle něj seděl Heydrich. Na křižovatce třídy Zenklova a ulice V Holešovičkách Gabčík střílí ze samopalu, který ovšem selhal kvůli vzpříčení náboje v hlavni.

Dvě zásadní chyby Reinharda Heydricha

Protektor udělal dvě zásadní chyby. Ve voze se postavil a vyndal svou zbraň. V tento osudový okamžik hodil Kubiš na auto záložní bombu. Střepiny zasáhly Heydricha, zastupujícího říšského protektora. Bezprostředně po výbuchu Gabčík a Kubiš pálí ze svých pistolí. Protektor s řidičem palbu opětovali, Heydrich však neměl v pistoli zásobník, a tak zraněn usedl do poškozeného vozu.

Kolem 10:50 se po atentátu útočníci a hrdinové zároveň rozdělují. Gabčík utíká do postranních uliček a mizí, Kubiš nasedl na kolo a i přes zranění nad okem odjel na domluvené místo ve Staré Libni.

Smrt v nemocnici

Kolem 11. hodiny se protektor dostává do Nemocnice Na Bulovce. Výsledky prvního vyšetření a rentgenu prokázaly dramatická zranění. Heydrich měl zlomené žebro, poškozenou slezinu a protrženou bránici. Střepina v těle protektora vlivem nečistoty zanesla do těla zánět s následným rozšířením sepse. Okamžitě po diagnóze se podrobil operaci. Ve 12 hodin zprávu o atentátu obdržel vůdce a gestapo.

Heydrich upadl 3. 6. 1942 do kómatu a druhý den zemřel.

Na základě atentátu byla Brity odvolána mnichovská dohoda. Samotného vůdce atentát naprosto rozzuřil, Heydrich byl jeho velkým oblíbencem. Odvetou za úspěšný atentát bylo mimo jiné vypálení obcí Lidice a Ležáky.


Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy