Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Od potopení Titaniku uplynulo 110 let: Co se dělo poslední minuty před zkázou?

+ Další 4 fotografie

Titanic, který byl ve své době znamením naprostého luxusu, vyplul na svou první cestu 10. dubna 1912. Tato cesta se však bohužel stala i cestou poslední a ukončila ji hrozivá tragédie, která si vyžádala mnoho obětí. Mohlo jich být ještě více, několik desítek lidí ale na poslední chvíli kvůli zlé předtuše svá místa odmítlo. Podle webu dotyk.cz ten den bylo navíc slyšet kokrhání kohouta, které v Cornwalu a Walesu ohlašuje smrt.

Titanic od společnosti White Star Line měřil dlouhých 269,1 metru a byl přes osmadvacet metrů široký. Trup lodi byl rozdělený na šestnáct záplavových komor a Titanic měl i dvojité dno. Měl být nepotopitelný, nakonec ale nedoplul ani do cíle své první cesty.

Lístky na Titanic

Na lodi se ocitla vyhlášená smetánka a nejbohatší lidé světa. Nikdo si tuto legendární plavbu nechtěl nechat ujít. Na palubě byl k dispozici bazén, tělocvična, kurt na squash, knihovna, kadeřnictví nebo také turecké lázně. Dokonce nechyběla ani nemocnice s operačním sálem.

Cena jízdenky do první třídy se podle portálu dotyk.cz pohybovala okolo 4400 dolarů, druhá stála 1900 dolarů a pro třetí třídu se za palubní lístek platilo od 440 do 1170 dolarů.

Celkem bylo na palubě Titaniku i s posádkou přes dva tisíce osob. Pro ty se však nakonec plavba na zaoceánské lodi změnila v boj o přežití. Dvacet minut před půlnocí se totiž Titanic srazil s ledovcem a po necelých třech hodinách se 15. dubna 1912 rozlomil na dva kusy a klesl ke dnu.

Titanic neměl dostatek záchranných člunů. Ty navíc nebyly kvůli panice při evakuaci a spouštění na vodu ani dostatečně zaplněny. Ve člunech se zachránilo 706 pasažérů. Přednost při nástupu do člunů měly ženy a děti.

Poslední minuty Titaniku

Část cestujících zemřela už na potápějící se lodi, drtivá většina pak v ledových vodách Atlantiku. Déle než dvacet minut nikdo v oceánu nepřežil.

V posledních minutách na lodi vypukl velký chaos a lidé už jen čekali na svou smrt. Hlavní designér Titaniku Thomas Andrews byl podle webu dotyk.cz naposledy viděn v kuřácké místnosti první třídy, kde tupě hleděl na obraz na zdi. Multimilionář Benjamin Guggenheim a jeho komorník šli do svých pokojů, kde se převlékli do formálního oděvu. Pak vyšli na palubu a pronesli: „Jsme oblečení v nejlepším a jsme připraveni jít dolů jako pánové.“

Mezi oběťmi byl také Isidor Straus, který se svou manželkou odmítl místa v záchranných člunech, oba kvůli svému vysokému věku, a přenechali je tak mladším a potřebnějším. Společně odešli do své kajuty, kde v objetí zemřeli. Legenda také vypráví o kapele, která zůstala na palubě do poslední chvíle a hrála píseň Blíž k tobě, Bože můj.

Co mohlo za potopení Titaniku?

Za obrovskou tragédii nejspíš mohla vysoká rychlost, špatné světelné podmínky, absence pátracích světel, ale prý také změněný kurz, špatně určený kapitánem Edwardem J. Smithem. Co se ten den přesně stalo, to se už nikdy nedozvíme.

Přesto kolem Titaniku koluje hodně zlých předtuch, kvůli kterým se několik pasažérů na loď nedostavilo. V den katastrofy navíc kokrhal v Cornwalu a Walesu kohout, který tím ohlašuje smrt.

Millvina Deanová, které v době zkázy Titaniku byly pouhé dva měsíce, byla posledním člověkem z přeživších pasažérů z lodi při tragické plavbě. Vydržela pak ještě skoro sto let, zemřela v roce 2009. Obrovská lodní tragédie měla velký ohlas i na filmových plátnech, kam snímek přenesl režisér James Cameron. Jeho film Titanic se stal ohromným kasovním trhákem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy