Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Od honosné svatby královny Alžběty a prince Philipa uplynulo 74 let: Takhle probíhala

Honosná královská svatba Alžběty II. a prince Philipa v roce 1947.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Výročí svatby

Je to už neuvěřitelných čtyřiasedmdesát let, co si nynější britská královna Alžběta II. (95) vzala prince Philipa, vévodu z Edinburghu (†99). Jak vypadala jejich kolosální svatba a co vše se na ní objevilo?

Jejich příběh zní jako z pohádky. Mladá princezna se zamilovala do muže svých snů, ale jejím rodičům nepřišel sňatek tak výhodný. Alžběta si nakonec stejně Philipa, prince řeckého a dánského, vzala. Svatba proběhla dne 20. listopadu 1947 a jednalo se o opravdu honosnou záležitost.

Obřad se konal ve Westminsterském opatství v Londýně. Ráno v den svatby byl Philip jmenován vévodou z Edinburghu, hrabětem z Merioneth a baronem Greenwich.

Honosné svatební šaty i šperky

Dlouhá svatební róba s vlečkou a závojem byla navržena předním britským návrhářem Normanem Hartnellem. Byly saténové a na sobě měly motivy lilií a pomerančových květů. V den svatby, kdy se královna Alžběta oblékala, praskl jí diadém. Dvorní klenotník ji však ujistil, že ho včas opraví, a stalo se tak.

Snubní prsten tehdy ještě princezny Alžběty byl vyroben z velšského zlata. Valoun, který nalezli v dolu Clogau St. David’s nedaleko Dolgellau ve Walesu a z něhož byl prsten vyrobený, byl nejdříve předán tehdejší lady Elizabeth Bowes-Lyon (matka královny Alžběty II., pozn. red.). Z něj byl zhotoven snubní prsten pro ni i pro její dvě dcery. Ze stejného valounu také vznikly snubní prsteny princezny Anny a lady Diany Spencer.

Dort vážil 900 liber

Svatební dort byl čtyřpatrový, měřil dva a půl metru a vážil působivých devět set liber. Po obřadu, kterého se zúčastnila stovka různých hostů, zamířil pár do Buckinghamského paláce, kde z balkonu zamávali davu lidí.

Pár spolu strávil více než sedmdesát let. Letošní rok v červnu však princ Philip v nedožitých sto letech zemřel a královna Alžběta II. tak přišla o svou životní lásku. I přesto ji však obklopuje kupa dětí, vnoučat a pravnoučat.

Související články

Další články