Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Očkování, povinné prohlídky a málo peněz: Jak vypadalo zdravotnictví před rokem 1989? VIDEO

+ Další 3 fotografie
Dlouhé čekání na povinnou prohlídku, nevrlý doktor, injekční jehly, které se musely vyvařovat, či lůžka na chodbách přeplněných nemocnic – i takové bylo zdravotnictví před rokem 1989. Pojďte si společně s námi připomenout, na jaké úrovni byly polikliniky a nemocnice a jak to všechno na návštěvě u lékaře za minulého režimu vlastně chodilo.

Asi nikoho nepřekvapí fakt, že za socialismu chyběly ve zdravotnictví finance. Nebyla k dispozici spousta diagnostických či ozařovacích přístrojů a zejména pak těch moderních.

Na co se za minulého režimu dbalo, byla preventivní péče. Rozvinutý byl zejména preventivní program u dětí a dospívajících. Co ale pokulhávalo, bylo povolení návštěv v nemocnicích. Rodinní příslušníci mohli své blízké navštěvovat jen v přesně vymezených hodinách. Řada nemocných je velmi závislá na kontaktu s rodinou a omezením doby návštěv byli pacienti o tuto možnost ochuzeni, což mělo na psychiku některých z nich neblahý vliv.

Přísně regulovány byly i návštěvy dětí. Důvodem prý bylo to, že setkání dítěte s rodinnými příslušníky malého pacienta rozruší, což může mít negativní vliv na jeho léčbu.

Lékaři, zejména ti na menších městech a vesnicích, patřili mezi vážené osoby a lidé si je často předcházeli. A tak si někteří doktoři svůj mnohdy mizerný plat vylepšovali přijímáním finančních darů.

Co se týká samotných zdravotnických budov, v některých z nich panovaly nevyhovující podmínky pro léčení. Jednou z takových staveb byla například motolská nemocnice. Stav dětského oddělení, které bylo v té době nově postavené, nebyl nejlepší – okna netěsnila, hrozil pád balkonů, které se tak nesměly používat, a v otvorech mezi panely dokonce sídlil hmyz.

Mnozí se ale shodují na tom, že nejdůležitějším faktem bylo to, jaký přístup měl k nemocnému lékař či sestra. Ten se od té doby prý hodně změnil a vztah pacient – lékař je údajně otevřenější a vřelejší než kdysi.

Související články

Další články