Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Očkování dětí: U vakcíny na covid nepotřebují souhlas rodičů, u ostatních přitom ano

Očkování dětí: U vakcíny na covid nepotřebují souhlas rodičů, u ostatních přitom ano
Zdroj: pixabay
vakcína

Očkování dětí museli až dosud odsouhlasit rodiče. U vakcíny na covid-19 vláda ale rozhodla, že děti starší 16 let se mohou registrovat a očkovat i bez souhlasu rodičů a podle ministerstva zdravotnictví je rozhodnutí zcela na nich.

Možnost registrovat se k očkování proti covidu-19 se nyní otevřela i mladým lidem ve věku od 16 do 29 let. V Česku jich podle statistiků žije přibližně 1,485 milionu. Obecně očkování proti novému typu koronaviru začalo loni koncem prosince a lidé se k němu mohli začít přihlašovat postupně podle věku.

Mladistvý může podstoupit očkování bez souhlasu zákonného zástupce

V Česku doposud platilo, že očkování dítěte pod 18 let musí odsouhlasit zákonný zástupce. Tohle pravidlo ale u vakcíny na covid-19 neplatí, lékařům nyní stačí, že jim souhlas udělí samo dítě, které je starší 16 let. "Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí k aplikaci očkování dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý zájemce může udělit informovaný souhlas s očkováním," uvedlo ministerstvo.

Rozhodnutí otevřít očkování pro všechny zájemce od 16 let oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). "Věřím, že i nejmladší věkové skupiny projeví velký zájem," napsal na Twitteru.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila použití očkovací látky od firmy Pfizer/BioNTech i pro lidi od 12 let. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu odhadl, že očkování skupiny 12+ vláda spustí nejpozději ve druhé polovině léta. "Ale to bych spekuloval, bude záležet na zájmu generace 16+," uvedl ministr v pořadu Partie televize CNN Prima News.

Nejrozšířenější vakcínou je v Česku očkovací látka Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech. Připadá na čtyři z pěti aplikovaných dávek. Shodně přibližně desetiprocentní podíl mají vakcíny od společností Moderna a AstraZeneca. Jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson má zhruba jednoprocentní podíl na všech podaných dávkách.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy