Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Očkování 16+: Nově se mohou registrovat i puberťáci. Jak to bude s další skupinou?

Očkování 16+: Nově se mohou registrovat i puberťáci. Jak to bude s další skupinou?
Zdroj: Pixabay
COVID-19

Možnost registrovat se k očkování proti covidu-19 se v noci ze čtvrtka na pátek otevřela i mladým lidem ve věku od 16 do 29 let. V Česku jich podle statistiků žije přibližně 1,485 milionu. Očkování proti novému typu koronaviru začalo koncem prosince a lidé se k němu mohli začít přihlašovat postupně podle věku. Zdravotníci v Česku dosud aplikovali přes 5,5 milionu dávek některé ze čtyř druhů vakcín. Plně naočkovaných je téměř 1,6 milionu lidí. V létě by pak na řadu mohla přijít skupina 12+.

Rozhodnutí otevřít očkování pro všechny zájemce od 16 let oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Věřím, že i nejmladší projeví velký zájem, napsal na twitteru

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila použití očkovací látku od firmy Pfizer/BioNTech i pro lidi od 12 let. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu odhadl, že očkování skupiny 12+ vláda spustí nejpozději ve druhé polovině léta. Ale to bych spekuloval, bude záležet na zájmu generace 16+, uvedl ministr v pořadu Partie televize CNN Prima News.

Tempo vakcinace v Česku v poslední době zrychluje. Více než 100.000 dávek za den dokázali zdravotníci naočkovat zatím pětkrát, z toho třikrát minulý týden a dvakrát tento. Ve středu dostalo očkování rekordních téměř 110.000 lidí.

Nejrozšířenější vakcínou je v Česku očkovací látka Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech. Připadají na ni čtyři z pěti aplikovaných dávek. Shodně přibližně desetiprocentní podíl mají vakcíny od společností Moderna a AstraZeneca. Jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson má zhruba jednoprocentní podíl na všech podaných dávkách.

Lidé se k očkování mohli začít přihlašovat postupně podle věku, od toho se odvíjí také zájem a proočkovanost jednotlivých skupin. Osmdesátníci se očkují od poloviny ledna, sedmdesátníci od začátku března. S každou další věkovou skupinou podíl registrovaných klesá. Mezi čtyřicátníky projevila zájem o očkování zhruba polovina. Zatím poslední skupinou, pro kterou byla spuštěna registrace, byli od 26. května lidé ve věku 30 až 34 let.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy