Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Jan Palach zemřel před 51 lety: Očitá svědkyně popsala jeho upálení

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Přesně před 51 lety podlehl v nemocnici následkům popálení student Jan Palach. Obětoval svůj mladý život, aby zastavil potlačování svobody v okupovaném Československu. Jen půl roku po příchodu vojsk Varšavské smlouvy se Jan Palach dne 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí polil hořlavinou a zapálil. Redakce eXtra.cz získala exkluzivní vyjádření paní Oldřišky, která smutnou událost viděla na vlastní oči.

Miloval Československo natolik, že za zburcování občanů položil život. Dvacetiletý student Jan Palach se před 51 lety upálil na Václavském náměstí. Zraněním podlehl dva dny po hrdinském činu. Získali jsme svědectví paní, která Palachovu upálení 16. ledna 1969 přihlížela.

„Ten den jsem šla zrovna z práce. Pracovala jsem v Atlasu, což byl obchod s pánskou konfekcí dole na Václaváku. Končila mi právě směna. Šla jsem si koupit něco na sebe do Domu módy a uviděla jsem hlouček lidí, jak pobíhá za hořící postavou. Bylo to něco, co se ani popsat nedá. V tu dobu jsem zrovna čekala své druhé dítě, a tak mé rozrušení bylo víc než velké. Jeden z hloučku si vysvlékl kabát a snažil se onu hořící postavu uhasit tím, že na ni kabát hodil. Ostatní se seběhli kolem a pomáhali ho uhasit. Celá rozrušená jsem raději rychle odešla, ničeho jiného bych asi nebyla schopna,“ popsala pro eXtra.cz paní Oldřiška.

Palach na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy studoval historii a politickou ekonomii. Vzdal se života, protože chtěl zachránit svou zemi. Po odvážném činu, který se snažila komunistická strana všemožnými výmysly bagatelizovat, žil ještě dva dny. Zemřel 19. ledna 1969 a jeho záměr se bohužel nenaplnil. Totalitní režim v Československu trval ještě dalších dvacet let.

Související články

Další články