Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Očima reportéra eXtra.cz: Skandování a slzy štěstí. Jak koalice SPOLU slavila nečekané vítězství

Koalice SPOLU chce jednat s koalicí PirSTAN.
Zdroj: extra/Ondřej Hudec
+ Další 4 fotografie
volby 2021

Letošní volby patří k těm nejvyhrocenějším a nejnapínavějším jaké jsme v polistopadové historii České republiky zažili. Atmosféra ve volebním štábu koalice SPOLU, která se stala nečekaným vítězem voleb dokreslovala emoce, které sčítání hlasů provázely. Od napjatých začátků, přes optimistická přicházející čísla až po naprosto euforický konec, ve kterém nechyběly ani slzy štěstí.

Letošní volby byly až do poslední chvíle velkou neznámou. Průzkumy se v průběhu roku měnily ve prospěch obou dvou opozičních koalic a následně zpět k hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.

V den voleb proto ve všech volebních štábech panovala napjatá atmosféra. Nejinak tomu bylo i ve volebním štábu koalice SPOLU v centru Prahy. Zpočátku tam panovala poklidná atmosféra plná nervózního očekávání. Jakmile začaly chodit první výsledky sčítání hlasů, začal v sálech postupně převládat mírný optimismus.

Zpočátku sice vedlo hnutí ANO, jeho náskok se však s každou další minutou sčítání snižoval. Pamětník různých volebních klání již tušil, že velká města v čele s Prahou s výsledky ještě hodně zamávají. A tak se též stalo.

Skandování a slzy štěstí

Zatímco koalice Pirátů a STAN zůstala hodně za očekáváním, výsledek SPOLU neustále rostl. Když už se začala sčítat Praha a volební procenta mezi SPOLU a vedoucím ANO se čím dál více přibližovala, v hlavním sále volebního štábu koalice SPOLU nastalo euforické sledování volebních výsledků doprovázené hlasitým skandováním: "Petr, Petr, SPOLU, SPOLU."

Když bylo jasné, že koalice SPOLU předběhla hnutí ANO, sál vybuchl v jásot a někteří podporovatelé dokonce neskrývali slzy dojetí. Představa, že se po čtyřech letech v premiérském křesle možná podaří odstavit Andreje Babiše od moci byla pro osazenstvo jak polití živou vodou. Mnozí z nich v to možná ani nedoufali.

Na hlavní trojici lídrů stran- Markétu Pekarovou Adamovou, Mariana Jurečku a Petra Fialu si však účastníci museli ještě nějaký čas počkat. Nervy drásající počítání výsledků totiž jejich příjezd zdrželo. Nakonec však se vší slávou dorazili a za hlasitých ovací děkovali svým voličům. Tisková konference byla neustále přerušovaná projevy skandování a podpory.

Jestli se někde volební noc pořádně protáhne, bude to jistě ve štábu koalice SPOLU, která ve volebním klání předvedla dostihový finiš a bude mít hlavní slovo při sestavování nové vlády. Oslavy tak budou zajisté bujaré a dlouhé.


Související články

Další články