Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ochromené Česko: Sněhová kalamita zaměstnala záchranáře. Ráno nevyjelo až sto spojů

Sněhová kalamita v Praze.
Zdroj: profimedia.cz
Sněhová kalamita
Dopravu stále komplikuje vydatná sněhová nadílka. Řada spojů hromadné dopravy dnes vůbec nevyjela, ostatní nabírají zpoždění. Některé silnice v Praze jsou nesjízdné, záchranářům komplikují práci i neprotažené cesty. Velké problémy s ledovkou jsou pak na Moravě. Meteorologové před hustým sněžením varovali. Jak dnes uvedli na Twitteru, od nedělního večera do dnešního rána napadlo až 15 centimetrů sněhu.

Situace není ve středních Čechách jednoduchá. Ráno nevyjelo až sto spojů, které patří pod integrovanou dopravu, ty ostatní pak měly zpoždění. S komplikacemi se v Praze potýká i MHD, autobusy nabírají desítky minut zpoždění. Problémy mají zejména autobusy v kopcích, což se týká třeba linky číslo 140 v Prosecké ulici, jejíž provoz byl podle webu organizace Ropid, plánující pražskou MHD, zastaven. Stejně tak nejezdí linky 107 a 147 v úseku mezi Roztockou a Suchdolem, linka číslo 231 z Dívčích hradů směrem Na Knížecí a autobus číslo 128 z Hlubočep na Žvahov v Praze 5. Potíže má rovněž příměstská doprava včetně vlaků, které nabírají až desítky minut zpoždění.

Pražští silničáři vyslali dnes do ulic kvůli odklízení sněhu veškerou techniku. Výjezdy ke srážkám aut ale nebyly vyšší. Potvrdila to mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. "Ale co nám tu práci reálně komplikuje, tak to jsou podmínky, které jsou na silnicích. Cesty nejsou úplně protažené. Sanitka je velké vozidlo, které samo o sobě není v provozu nejšikovnější a ještě v tomhle počasí, tak to si samozřejmě musíme dávat velký pozor," řekla ČTK mluvčí. Dodala, že kvůli zapadaným autům a nehodám pak mají záchranáři problém některými místy projet.

Vzpříčený kamion na D1

Dálnice D1 byla v noci na dnešek na několika místech uzavřena. Naposledy se provoz na půl hodiny zastavil na 52. kilometru ve směru do Prahy. Za sjezdem na Trhový Štěpánov dálnici blokoval vzpříčený kamion, který uvízl v hustém sněžení. Uzavírky v noci byly i v dalších částech dálnice v kraji Vysočina. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Ve směru do Prahy byly v noci problémy i na 75. kilometru a 101. kilometru a v opačném směru na 93. kilometru. Dálnici na těchto místech ucpaly kamiony, které zůstaly stát na namrzlém povrchu ve všech pruzích. Stojící kamiony znemožňovaly technice odhrnovat sníh a dálnici solit.

Nehody v Moravskoslezském kraji

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou dnes sjízdné jen s maximální opatrností. Místy nebo celé úseky jsou zledovatělé, pokryté ledovou krustou, čerstvým či rozbředlým sněhem. Policie v noci zaznamenala zvýšené množství nehod. ČTK to dnes sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Dohlednost stále zhoršuje sněžení. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic jsou některé silnice na Bruntálsku sjízdné jen se sněhovými řetězy. Na Opavsku silný vítr vytváří od středních poloh sněhové jazyky. Při nehodách podle mluvčí nebyl nikdo vážněji zraněn.

Hasiči na jižní Moravě hlásí od půlnoci téměř 30 výjezdů

Hasiči v Jihomoravském kraji měli kvůli mrazivému počasí od dnešní půlnoci dosud bezmála 30 výjezdů, především k popadaným stromům či větvím. Nejčastěji na Znojemsku. Na větvích je led, jsou těžké, lámou se. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Dopravu na jižní Moravě dnech ochromila ledovka, největší problémy byly ráno na Hodonínsku. Po celém kraji se zpožďují autobusy i vlaky. Některé regionální silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností, některé spoje hromadné dopravy nejezdí. Řidiči musejí být velmi opatrní.

Meteorologové před hustým sněžením varovali, od nedělního večera do dnešního rána očekávali bohatou sněhovou nadílku. Na jihu země, zejména na Moravě, pak upozorňovali na extrémně nebezpečnou ledovku. “Během noci vydatně sněžilo. Na mnohých místech jsme zaznamenali 5 až 10 mm za 6 hodin, což může být až 15 cm prachového sněhu,” uvedl na svém Twitteru Český hydrometeorologický ústav.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy