Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Ochránce připomíná otřesné případy ze škol: Chovanec se pokusil zavraždit vychovatelku!

Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
seriál

Nový seriál České televize Ochránce ze školního prostředí, ve kterém hraje hlavní roli školního ombudsmana Lukáš Vaculík, vychází ze skutečných událostí. Jednou z nich je vražda vychovatelky v diagnostickém ústavu.

Česká televize uvedla na obrazovky seriál Ochránce. Dlouho očekávaný televizní počin odstartoval v neděli večer prvním dílem. Herec Lukáš Vaculík v něm hraje hlavní roli nebojácného a empatického učitele na střední škole, který se zastává utiskovaných žáků i učitelů. V roli školského ombudsmana vyšetřuje několik případů, jež se zakládají na reálných skutečnostech. Patří mezi ně například učitelka, které se utopí žák na výletě, nebo rodiče dětí tyranizovaných nezvladatelným spolužákem.

Jedním z případů, které Lukáš Vaculík vyšetřuje, je také vražda vychovatelky v diagnostickém ústavu. K případu skutečně došlo v roce 1998. Dominik Kalenda tehdy zabil jednu vychovatelku výchovného ústavu v Chrastavě na Liberecku a druhé způsobil těžká zranění. Následně dostal osmiletý trest v nejtěžším typu věznice odděleně od ostatních odsouzených.

Vychovatelku ubil smrkovým samorostem. Ústav posléze zrušili

Chovanec si tehdy vzal do ruky jako zbraň smrkový samorost. Když mlátil první vychovatelku do hlavy, křik přivolal druhou, kterou také několikrát udeřil. Kalenda, kterému bylo tehdy sedmnáct, první vychovatelku brutálním způsobem ubil a druhé způsobil těžká zranění s trvalými následky. Důvodem měla být snaha z výchovného ústavu utéct.

Samotný výchovný ústav v Chrastavě v roce 2016 skončil. Po zjištěných pochybeních ve vztahu k tomu, jaký režim zde byl nastaven (kritizovány byly především přísné podmínky a systém trestů), ho tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uzavřela s tím, že ve městě zůstane jen dětský domov se školou, tedy výchovný ústav pro chlapce od 12 do 15 let.


Související články

Další články