Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Koronavirus je v Česku: WHO vydala návod na přípravu dezinfekčního gelu

(ilustrační foto)
Zdroj: Pixabay
+ Další 3 fotografie
návod
Kromě roušek a respirátorů lidé kvůli nákaze koronavirem začínají ve velkém nakupovat dezinfekční gely. Světová zdravotnická organizace vydala návod na přípravu vlastního dezinfekčního gelu, aby jej nemuseli lidé shánět po obchodech. Může si ho tak vyrobit každý sám doma. Koronavirus už je v Česku.

Covid-19 začal řádit v Číně a teď se šíří Evropou, navíc to zatím vypadá, že nezpomaluje. Na nákazu podlehlo už přes 2800 lidí a víc než 80 000 je nakažených. Po světě jsou vytvořeny karantény, lidé se snaží chránit rouškami či respirátory a zdržují se spíš doma, pokud je to možné.

Všichni epidemiologové se shodli, že aby se člověk mohl chránit před ZDE., měl by mít hlavně čisté ruce. Světová zdravotnická organizace proto vydala postup, jak si doma může každý vytvořit svůj vlastní dezinfekční gel.

Co k tomu potřebujete?

Na přípravu gelu je potřeba dobře umytá nádoba s ryskou a uzávěrem, injekční stříkačka, litrová lahev čistého alkoholu, což může být například 96% ethanol či 99,8% isopropylalkohol, dále 3% peroxid vodíku a glycerol. Vše by člověk měl běžně nalézt v drogérii a lékárně. Ochranné rukavice sice nejsou vyloženě nutné, určitě se ale můžou hodit.

Výroba gelu

Na začátku si vezměte čistou nádobu, kde je vyznačena hladina jednoho litru. Tam nalijte 830 mililitrů alkoholu. Poté použijte injekční stříkačku a naberte 42 mililitrů peroxidu vodíku, přidejte do alkoholu a řádně promíchejte. Po sterilizaci injekční stříkačky v převařené vodě přidejte 15 mililitrů glycerolu, ale pozor, je velmi hustý.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Získané množství glycerolu poté přidejte do alkoholu a peroxidu vodíku. Vše důkladně uzavřete a poté promíchejte. Pak už jen celý obsah nádoby dolijte do výše jednoho litru vychlazenou převařenou vodou a znovu promíchejte. Nechejte vyrobený dezinfekční gel tři dny odstát, ponechejte ho přitom uzavřený. Pak můžete gel klidně používat.

Veškeré informace o koronaviru čtěte ZDE

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy