Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Obyvatele Šumavy zasáhlo zemětřesení: Zaznamenali ho i v elektrárně Temelín

zemětřesení
V neděli krátce před polednem mohli někteří obyvatelé částí České republiky pocítit slabší zemětřesení. Jedná se zejména o oblast šumavských obcí. Otřesy zaznamenal i seizmograf v Jaderné elektrárně Temelín.

Není to poprvé, kdy byly slabší otřesy zaznamenány právě na Šumavě. Obvykle se ale vyskytují v Karlovarském kraji. V lednu však zvýšenou seizmickou aktivitu pocítili obyvatelé lokality Nová Hůrka mezi Prášily, Hartmanicemi a Železnou Rudou na Klatovsku.

Poprvé se tak letos stalo 6. ledna před pátou hodinou ranní, druhé zemětřesení lidé mohli pocítit v neděli 12. ledna před půl dvanáctou. Obě události dosáhly síly 1,8 stupně Richterovy stupnice, které jsou skutečně jen slabé povahy.

Cítili jste zemětřesení?

„První zemětřesení bylo pocítěno lidmi v Prášilech, projevovalo se jako dunivá rána,“ popisuje k událostem na svém webu Ústav fyziky Země Masarykovy univerzity. Pokud jste i nedělní zemětřesení pocítili, můžete výzkumníkům pomoci vyplněním jejich dotazníku.

Chvění zaznamenal také seizmologický informační displej jaderných elektráren Temelín a Dukovany, které dlouhodobě sledují jakékoli seizmické události z důvodů vlastní ochrany.

Související články

Další články