Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Obyčejný hrdina Michal Škultéty: Vyrobil stovky ochranných štítů a rozdával je zadarmo

Obyčejný hrdina Michal Škultéty: Vyrobil stovky ochranných štítů a rozdával je zadarmo
Zdroj: archiv Michal Škultéty
+ Dalších 7 fotografií
Obyčejní hrdinové
V době krize se ukázalo, kolik dobrých duší v České republice žije. Mnoho z našich spoluobčanů začalo pomáhat těm, kteří to potřebují, a to úplně zadarmo. Mezi ně se řadí i náš další Obyčejný hrdina Michal Škultéty. Kovář, který se ve volném čase věnuje 3D tisku. Na své domácí tiskárně vyrobil stovky ochranných štítů, které pak rozdával zadarmo.

Kvůli koronavirové pandemii nastal v České republice mimořádný stav nouze. Krize se dotkla téměř všech a největší problém nastal ve chvíli, kdy byl nedostatek zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek.

Obyčejný hrdina Michal Škultéty

Ukázalo se, že Čechům není situace lhostejná a řada našich spoluobčanů se dobrovolně zapojila do pomáhání. Jedním z Obyčejných hrdinů je také kovář Michal Škultéty. Většinu svojí energie v posledním měsíci věnoval 3D tisku, pomocí kterého vyráběl ochranné pomůcky pro ty, ke kterým se podpory od vlády nedostalo včas, a celé to financoval z vlastní kapsy. Jak to vlastně začalo?

"Začal jsem vyrábět zakladače pro švadleny, tedy kus plastu, který jim pomáhá přehýbat tu látku, aby se urychlila výroba. Když přestal být zájem, tak jsem začal dělat štíty pro zdravotníky. Chtěl jsem pokrýt okolní obce, jenže se to rozkřiklo a ve výsledku jsme jich jako skupina vyrobili 2 000," řekl Michal pro eXtra.cz s tím, že ochranné štíty dodával pro záchranné složky a pro další lidi, kteří slouží druhým čili pracují v rizikových podmínkách. Štíty tedy dodával do nemocnic, hasičům, policistům, do domovů pro seniory, ale i prodavačkám v obchodech.

"Jsem fanda 3D tisku, tak jsem si řekl, proč se nezapojit," prozradil. "Mám manželku a dítě, takže člověk se snaží chránit sebe i okolí, které navštěvuje. S lékaři i s prodavači je člověk neustále v kontaktu," vysvětlil.

Tiskárny jely ve dne i v noci

Během uplynulého měsíce se mu po Týnecku, Benešovsku a okolí podařilo najezdit více než 2 tisíce kilometrů, kdy rozvážel ušité roušky, ochranné štíty a zakladače pro švadlenky, kterých bylo kolem 300 kusů.

"Spojilo se nás 6 tiskařů. Já osobně jsem jich vyrobil 700. Náklady na jeden vyjdou kolem 50 korun. Bohužel už pro mě není únosné, abych to dotoval z vlastní kapsy," vysvětlil Michal, proč už nadále nerozdává ochranné štíty zadarmo.

Jeho tiskárny jely většinu dní ve dne i v noci. Michal dále zmínil, že na jeho kampaň byla zřízena i sbírka. "Byla na to dokonce založena sbírka. Vybraly se nějaké koruny, ale samozřejmě to nepokrylo náklady, které s tím byly spojené. Ty stroje nebyly stavěné na to, aby jely 24 hodin denně. Na strojích se postupně zničila ložiska a odcházely díly na tiskárnách," popsal Obyčejný hrdina Škultéty.

"Celé akci jsem věnoval většinu svého času, v práci jsem tak vyčerpal i celou dovolenou. Je to obrovská zkušenost a já jsem za ni moc rád," pokračoval. "Jsem vděčný své rodině, že měla pro tuto moji aktivitu pochopení a tolerovala, že veškerý můj čas, peníze a pozornost jsem věnoval jiným," pronesl na závěr náš další Obyčejný hrdina, kterému je třeba vzdát poklonu za to, jak ochotně pomáhal v době největší krize. Podívejte se do fotogalerie na to, kolika lidem Michal a jeho tým pomohl.

Máte ve svém okolí také OBYČEJNÉ HRDINY? Někoho, kdo pomáhá a nic za to nechce? Napište nám na adresu redakce@extra.cz.

Související články

Další články