Obyčejní hrdinové z Karlových Varů: Standa Mareš s přítelkyní rozdává roušky nemocnicím
Člověk spotřebuje denně klidně dvě nebo tři roušky. A co teprve ti, kteří musí pracovat v první linii a musí si je často měnit. Když se koronavirus objevil v Česku, byl roušek, dezinfekcí i rukavic akutní nedostatek. Někdo začal tyto potřeby prodávat za astronomické částky a lidé si je prostě nemohli dovolit. Pak přišli ti, kteří by možná radši prodělali, než aby někoho obrali v době krize.
Lidé si roušky nemohli dovolit
Standa Mareš z Karlových Varů si takového jednání všiml a se svou přítelkyní se rozhodli pořídit šicí stroj a pomoci těm, kteří to potřebují. "Začalo to s první vlnou, kdy se všichni snažili ochránit sebe a své rodiny. Internet se začal plnit předraženými rouškami, které si ani mnozí nemohli dovolit," vysvětlil redakci eXtra Standa.
"Proto jsme se s mou drahou rozhodli pořídit šicí stroj, nakoupili materiál a začali šít. Lizie stříhala a žehlila a já trávil dny za šicím strojem. K dnešnímu dni máme našito asi 600 kusů roušek," popsal obyčejný hrdina. Standa v běžném životě pracuje jako kuchař v jedné z restaurací ve Varech a napsal dvě sbírky erotických básní, které dostaly knižní podobu.
Roušky do institucí a potřebným
"První várku roušek jsme posílali do nemocnice v Olomouci, následně do nemocnice u nás ve Varech, policii ČR, do hospicu, domovu pro seniory a lázní," upřesnil Standa, kam roušky putovaly. "V neposlední řadě dostali spoustu roušek soukromě pro potřebné ti, co si o ně napsali," doplnil.
Dále prozradil, že doručení roušek bylo rozmanité. "Něco jsme rozvezli, někdo si dojel sám. Když je nešlo osobně předat, poslali jsme je poštou a využili tím nabídku posílání roušek zdarma za podpory České pošty," vysvětlil Standa s tím, že šlo o zasílání roušek v průhledném obalu.
Pocity z dobře vykonané práce
"Prvních pár dní, když tohle začalo, jsme dokonce odložili své povinnosti a práci a věnovali se čistě jen stříhání, žehlení a šití. Šijeme stále, ale už v malém množství. Navíc máme s mou drahou Liz e-shop a tam nabízíme roušky ke každé objednávce zdarma. Dost lidí to stále využívá," popsal současnou situaci.
"Bylo fajn, že jsme se mohli podílet na nějaké pomoci a ne jen bezradně přihlížet," pochvaloval si Standa a při otázce na únavu připomněl práci záchranných složek: "Myslím, že za strojem a žehličkou jsme měli relax ve srovnání se záchrannými složkami."
Dobroty, obědy a vděk
Za práci, kterou odvedli, nechtěli nic. Lidé samozřejmě mohli dobrovolně přispět, a to nejen peněžně. Odměnou byly například lahve s vínem, bábovky, dortíky, čokolády a jiné dobroty. Mnohdy zahřála u srdce jen milá zpráva a vřelé díky. "Někteří donesli třeba prosecco, domácí perník nebo famózní chilli con carne až do domu. Někteří byli prostě jen vděční," vzpomíná Standa.
Máte ve svém okolí také OBYČEJNÉ HRDINY? Někoho, kdo pomáhá a nic za to nechce? Napište nám na adresu redakce@extra.cz