Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Obyčejní hrdinové, které spojuje chuť pomáhat: Jejich svačiny dodávají energii lékařům v celé zemi

Energii lékařům.
Zdroj: Facebook Energii lékařům
+ Další 3 fotografie
energii lékařům
Partu nadšenců, kteří se až do založení organizace navzájem neznali, spojuje chuť pomáhat. Za projektem Energii lékařům stojí vědec a kosmický inženýr Jan Lukačevič. S pomocí dalších dobrovolníků se mu podařilo zorganizovat sbírku na svačinové balíčky pro vyčerpané zdravotníky. Během 24 hodin dokázali vybrat 1, 3 milionu korun. Díky sbírce se lékařům a sestrám denně dostává podpora ve formě energií nabitých svačinek.

Jan Lukačevič, Veronika Hájková, Lada Brůnová a David Procházka se kolem 20. března potkali poprvé. Předtím spolu pracovali na dálku na projektu Energii lékařům... Vědec Jan Lukačevič přemýšlel, jak pomoci lékařům, kteří už v polovině března bili na poplach a prosili o pomoc.

Nápad na zdravé svačiny

Když si uvědomil, že na sehnání roušek a respirátorů nemají s kamarádkou vědkyní Annou Fučíkovou kapacitu, rozhodl se, že spolu vymyslí zdravé energetické balíčky, které zdravotníkům alespoň trochu ulehčí náročné služby. Zanedlouho dal dohromady tým, kterému se podařilo ve veřejné sbírce za 24 hodin vybrat neuvěřitelných 1, 3 milionu korun.

Sbírka funguje na základě dárcovské platformy Donio, za kterou stojí David Procházka a Lada Brůnová. K partě se přidala i filmová produkční Veronika Hájková, která řídí logistiku a finance. "V týmu máme 17 lidí. Jsou to profesionálové ve svých oborech, ale jediné, co nás opravdu spojuje pracovně, je nadšení a chuť pomáhat," prohlásil pro web CzechCrunch Jan Lukačevič.

Podpora pro hrdiny v první linii

Princip spočívá v tom, že každý může přispět částkou od 120 do 1 200 korun, a tak darovat 1 až 10 balíčků těm, kteří často doslova nasazují své životy, aby zachránili ty naše. Podpora jde lékařům, sestřičkám a zdravotním pracovníkům, kteří bojují s epidemií koronaviru, a díky sbírce #energiilekarum se k nim dostanou balíčky s müsli tyčinkami, ovocnou šťávou nebo zdravým nápojem pro povzbuzení a doplnění energie.

Do projektu se můžete zapojit i vy. Stačí si na webu Energii lékařům vybrat, za kolik korun chcete nakoupit balíčky pro vyčerpané zdravotníky v první linii. Od rozjezdu projektu lidé nakoupili už 35 tisíc svačinových balíčků.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy