Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Obyčejná voda je nápojem králů! A dalších 8 věcí, které byste o ní měli vědět.

Kolik sklenic pitné vody jste dnes zvládli vy?
Zdroj: Profimedia.cz
O vodě se mluví neustále, i když zrovna není kontaminovaná jako ta, která nedávno protékala kohoutky pražských Dejvic. A není divu. My lidé jsme také voda.

Pokud jste si mysleli, že o nejobyčejnější a zároveň nejdůležitější tekutině na světě víte už všechno, vyvedeme vás z omylu.

1. Je léčivá

Nemusíte pít vodu z léčivého pramene, ale stačí vám obyčejná kohoutkovka, abyste se uzdravili například ze zácpy, migrény nebo žlučníkových problémů. Výzkumy potvrdily, že mnoho takto nemocných lidí trpí chronickou žízní.

2. Umí i zabíjet

Kromě toho, že voda léčí, umí i zabít. A to nejen tím, že se v ní utopíte. Nárazové pití vody zatěžuje srdce a ledviny a byly zaznamenány četné otravy vodou.

3. Člověk stárne a usychá

Se stoupajícím věkem pak obsah vody v lidském těle klesá. Lidské embryo obsahuje jen 94 procent, kojenec 75 procent, dítě má 65 procent, dospělý člověk 60 a starý člověk už jen 55 procent.

4. Ženy na poušť nepouštějte

Ženy a děti reagují na nedostatek vody mnohem rychleji než muži. I když nemusí mít tak výrazný pocit žízně, při zátěži se jejich tělo mnohem rychleji dehydratuje. Dívky mají méně svalů, takže i menší podíl vody v těle.

5. Víc vody pro všechny

Věděli jste, že při pětiminutovém sprchování spotřebujeme stejné množství vody jako obyvatel slumu v rozvojové zemi za celý den?

6. Voda na všechno

Zajímavostí je, že k výrobě jednoho auta se spotřebuje přibližně 20 000 litrů vody, na výrobu jednoho kilogramu oceli je potřebných 18 litrů vody, na jeden list papíru asi 3 litry.

7. Paradox

Horká voda zmrzne rychleji než voda studená.

8. Realita

Bez vody bychom nevydrželi déle než 3 dny. Tečka.

Související články

Další články