Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Obrovský úspěch NASA: Sonda přistála na Marsu, na Zem posílá překrásné FOTKY!

Zdroj: YouTube
+ Dalších 11 fotografií
video přistání
Pracovníci NASA mají velký důvod k oslavám. Sondě InSight, která je součástí InSight výzkumu ohledně vývoje planet, se podařilo úspěšně přistát na Marsu. Spolu se sondou se do vesmíru vydaly i dva malé satelity, které úspěch zaznamenaly.

Sondě se podařilo na Marsu přistát už včera večer, po osmé hodině našeho času. Jen pár minut po přístání zveřejnila NASA první fotku, kterou sonda zachytila. Na té je sice zachycený v podstatě jen prach, pro vědce jde ale o důkaz, že sonda funguje přesně tak, jak má.

Od posledního přistání na rudé planetě uplynulo už dlouhých šest let a tak má NASA skutečně velký důvod k radosti. Sondě se podařilo přistát, nafotit několik fotografií a několik hodin po přistání i roztáhnout solární panely, které napájejí přístroje.

V době, kdy se vědci v NASA začali radovat z úspěšného přistání, sonda InSight už na Marsu seděla celých osm minut. To je doba, která uplyne, než signál doputuje z rudé planety k nám na Zemi

Tato sonda se od jiných liší především v tom, co zkoumá. Zatímco ostatní sondy zkoumaly povrch, InSight je určena ke zkoumání nitra planety Součástí sondy je detektor pro měření tepelného roku a manipulátor, s jehož pomocí budou na povrch planety pokladeny seismometry.

Tento výzkum má za cíl porovnat planety sluneční soustavy se Zemí a pomoci alespoň trochu předpovědět, jak to bude s naší planetou do budoucna.

V galerii vám přinášíme záběry, které poskytl veřejnosti přímo národní úřad pro letectví a kosmonautiku.

Související články

Další články