Azurové okno patřilo k nejfotografo­vanějším místům na Maltě. Bohužel, tomu je v současné době konec, a pokud ho budou chtít turisté ještě někdy spatřit, musí zapátrat na internetu nebo starých fotografiích.

Tento úkaz si nenechaly ujít tisíce turistů, kteří zavítali na západní pobřeží maltského ostrova Gozo. Moře je v tomto místě azurově modré a kromě toho, že se stalo terčem davů turistů, tak při bedlivém sledování jste ho mohli také vidět v jedné epizodě populárního seriálu Hry o trůny.

Ještě donedávna jste se mohli na oblouku fotit a pozorovat krásy přírody. Bohužel, letos vstup na skálu vláda zakázala pod pohrůžkou pokuty 40 tisíc korun. Archeologové tomuto unikátu dávali celá desetiletí, ale nejspíše se spletli.

Azurové okno nevydrželo středeční bouři a zhroutilo se do moře. „Moře bylo divoké, najednou se oblouk za hlasitého zvuku zhroutil, přičemž vytvořil obrovský gejzír,“ řekl listu Times of Malta jeden z místních obyvatel.

„Právě jsme přišli o národní ikonu našich přírodních krás,“ reagoval na sociální síti lídr opozice Simon Busuttil. Tak nejenom turisté, ale i obyvatelé Malty, kteří byli na tuto dominantu pyšní, o ni přišli. Teď už ji budou ostatní generace znát jen z fotek nebo učebnic.