Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Obří výbuch v Lovosicích v továrně s řepkou: Explodoval hexan, 4 lidé zranění

Obří výbuch v Lovosicích v továrně s řepkou:  Explodoval hexan, 4 lidé zranění
Zdroj: Se souhlasem Naveen
Výbuch

Hasiči zasahují od noci na úterý po výbuchu v areálu výrobce biopaliv Preol v Lovosicích na Litoměřicku. Vyhlásili třetí stupeň poplachu, na místě zasahuje 12 jednotek. Zdravotnická záchranná služba převzala k ošetření čtyři zraněné a popálené zaměstnance, uvedli hasiči na Twitteru.

"Tři lidé byli zraněni, jeden utrpěl velmi vážná zranění a byl vrtulníkem transportován do pražského popáleninového centra," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další dva muži byli se středně těžkým poraněním převezeni do nemocnic v Ústí nad Labem a Litoměřicích. Čtvrtý muž nebyl podle Voleníka zraněn, ale do nemocnice ho převezli s kardiovaskulárními potížemi.

Podle krajské policejní mluvčí Aleny Bartošové přijala policie oznámení o výbuchu v pondělí ve 22:47. Kvůli zásahu musela policie v noci uzavřít silnici I/15. "Ta už je ale opět průjezdná," řekla mluvčí. Zavřená ale zatím stále zůstává železniční trať Louny - Česká Lípa. V úseku Žalhostice - Lovosice podle informací Českých drah místo vlaků jezdí náhradní autobusy.

Výbuch byl obrovský

Preol je zpracovatelem řepkového oleje a největším výrobcem biopaliv v Česku. Zabývá se také výrobou řepkového oleje pro použití v potravinářství. Patří do skupiny Agrofert.

Podle hasičů došlo k explozi v hale o rozměrech 35 x 20 x 25 metrů. Hasiči ji ochlazovali i s využitím výškové techniky bez obsluhy. Na žádost výrobního ředitele Preolu následně ukončili ochlazování haly kvůli riziku ohrožení statiky objektu, zajišťují i další objekty v areálu. Zatím je tak hala ochlazována stabilním hasicím zařízením. Na místo povolali vrtulník s termokamerou.

Vybuchl hexan

Příčinou výbuchu byla zřejmě závada na separátoru řepky. "Explodoval vysoce hořlavý hexan, používaný při lisování řepky, linka byla v době havárie odstavená," doplnil mluvčí hasičů. První byli podle něj na místě hasiči Lovochemie. "Dostali informaci, že v dané budově došlo k drobnému zahoření, oni to šli prozkoumat. Došlo k zahoření na kabelovém vedení, na elektroinstalaci. To zlikvidovali a při návratu došlo k neočekávanému výbuchu hexanu. To nikdo neočekával, protože linka byla odstavená, byla na ní plánovaná údržba. Bude předmětem šetření, jak k tomu všemu mohlo dojít," dodal Rudolf.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy